A A A
drukuj

Złożyłeś PIT? To może nie być koniec formalności!

Data publikacji: 2016.06.17 godz. 12:09

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej, nie zawsze oznacza koniec formalności związanych z tym formularzem. Niekiedy konieczna jest korekta PIT-u dostarczonego do urzędu skarbowego.

Fot: Kiedy Urząd Skarbowy może zażądać korekty PIT?

Wielu podatnikw przekazuje urzędowi skarbowemu roczne rozliczenia, które zawierają błędy. Dzieje się tak mimo, że bezpłatne programy podatkowe umożliwiają coraz łatwiejsze wypełnienie deklaracji podatkowych. Błędy w PIT-ach często dotyczą m.in. danych identyfikacyjnych podatnika, klasyfikacji przychodu do niewłaściwego źródła lub nieuprawnionego korzystania z ulg (np. ulgi rehabilitacyjnej). Na szczęście, błędy w rocznym rozliczeniu można stosunkowo łatwo poprawić. Taka czynność (tzw. korekta) jest możliwa w ciągu pięciu lat od zakończenia roku, w którym powinien być złożony formularz PIT - 28, PIT - 36, PIT - 37 lub PIT - 38. Odpowiednie poprawki trzeba jednak wprowadzić odpowiednio szybko. Dzięki temu, podatnik pomniejsza ewentualne odsetki, które będą naliczone przez fiskusa. Warto również zdawać sobie sprawę, że korekta i zapłata podatku oraz odsetek, uwalnia podatnika od odpowiedzialności za przestępstwo karno - skarbowe.

Zwrot podatku nie nadchodzi? Weź darmową pożyczkę do 2 000 zł na miesiąc »

Korektę trzeba złożyć na takim samym formularzu, jak pierwsze rozliczenie
Każda osoba uważnie przeglądająca deklarację PIT - 28, PIT - 36, PIT - 37 lub PIT - 38, może dostrzec, że w takim dokumencie znajduje się pole dotyczące korekty (PIT - 28: pole 6.2, PIT 36 - pole: 10.2, PIT - 37: pole 10.2, PIT - 38: pole 6.2). Wspomniane pole, powinien zaznaczyć podatnik wykonujący korektę rocznych rozliczeń. W praktyce, korekta sprowadza się do zaznaczenia opcji „korekta zeznania” i ponownego wypełnienia całego formularza z uwzględnieniem właściwych danych. Warto wiedzieć, że korekta nie zawsze dotyczy błędów korzystnych dla podatnika. Możliwa jest również zmiana rocznych rozliczeń w celu wykorzystania ulg, o których podatnik po prostu zapomniał. Dopuszczalność takiego rozwiązania potwierdzają liczne interpretacje urzędów skarbowych (zobacz np. interpretacje podatkowe numer: 1425/032/415/3/06/MJ, 1426/PD/415-26B/05/AA oraz IX/005/45/1/Z/K/05).
Sprawdź, jakie ulgi można obecnie rozliczyć w rocznej deklaracji PIT »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto jednak wiedzieć, że istotne ograniczenie w kwestii korekty, dotyczy preferencyjnych rozliczeń (np. z samotnie wychowywanym dzieckiem lub małżonkiem). Osoba, która nie wykorzystała takiej opcji przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji PIT, nie może wykonać korekty w celu obniżenia podatku poprzez wspólne rozliczenie. Sposób rozliczeń można natomiast zmienić, jeżeli poprawiona deklaracja zostanie złożona do końca kwietnia kolejnego roku podatkowego (zobacz interpretacja podatkowa numer: PF/415-68 M.R./II/05). Warto również wiedzieć, że w przypadku złożenia pierwszej deklaracji przed 30 kwietnia, odsetki związane z dopłatą podatku i korektą PIT-u są naliczane od tego terminu (a nie od 30 kwietnia).

Przeczytaj, jak samotny rodzic może się rozliczyć z dzieckiem »
Sprawdź, czy wspólne rozliczenie małżonków zawsze jest korzystne »
Zobacz, kiedy urząd skarbowy musi zwrócić Ci nadpłacony podatek »

Przejdź na drugą stronę
i dowiedz się czy musisz informować o powodzie swojej korekty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »