A A A
drukuj

Alerty BIK - nie daj się okraść złodziejom tożsamości

Data publikacji: 2021.08.25 godz. 13:54
OCENA
5,0/5

1888 prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 61 mln złotych robi wrażenie i przemawia do wyobraźni każdego obywatela. Takie dane opublikowane w raporcie infoDOK Związku Banków Polskich za III kwartał 2020 roku jasno wskazują, że niemal każdego może dotknąć takie oszustwo. Można jednak się przed nim chronić, dzięki Alertom BIK. Czym one są?

Fot: Kradzież tożsamości

Biuro Informacji Kredytowej oferuje możliwość wysyłania Alertów BIK w związku ze sprawdzaniem danych klientów w jego bazach lub w bazie BIG InfoMonitor. To skuteczny sposób na udaremnienie wszelkich prób wyłudzeń kredytów

Aktywna ochrona przed wyłudzeniem kredytu
Przeniesienie wielu spraw do wirtualnej rzeczywistości, składanie wniosków o dowód osobisty czy załatwianie spraw urzędowych online jest wygodne, ale jednocześnie każdy obywatel jest narażony na kradzież danych osobowych lub ich wyciek. Oszuści tylko czekają na to, by przechwycić dane z dowodu osobistego, w szczególności numer PESEL danej osoby czy numer dokumentu tożsamości. Na tej podstawie mogą podjąć próbę wyłudzenia kredytu na dane ofiary. Jeśli do tego dojdzie, liczy się czas, aby przerwać procedowanie ewentualnego wniosku. Trzeba się jednak o tym dowiedzieć, w czym nieocenioną pomocą okazują się Alerty BIK.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Czym są Alerty BIK?
Alert to informacja ostrzegawcza, wysyłana przez Biuro Informacji Kredytowej do zarejestrowanych klientów w momencie, gdy w BIK pojawiają się informacje o próbie uzyskania kredytu na ich dane. Alert BIK ma postać SMS lub wiadomości mailowej. BIK powiadamia klienta również wtedy, gdy ktoś będzie sprawdzał go w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, by miał świadomość, że ktoś może podejmować próbę wyłudzenia abonamentu na telefon komórkowy czy chce zawrzeć inną, wiążącą umowę na skradzione dane.
Alert BIK aktywowany jest za każdym razem dla zarejestrowanych klientów w momencie, kiedy ich dane są obiektem zainteresowania banku, firmy pożyczkowej czy innego podmiotu i sprawdzane w bazach Biura Informacji Kredytowej lub BIG InfoMonitor.

Jak skorzystać z usługi Alerty BIK?
By móc otrzymywać wiadomości od BIK o możliwej próbie wyłudzenia danych, należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl i podać dane osobowe, w tym numer dowodu osobistego i PESEL. BIK będzie chciało potwierdzić tożsamość rejestrującego się klienta. Można to zrobić z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Przelew musi być zrealizowany z konta zarejestrowanego na dane klienta, które zostały być podana w formularzu rejestracji. Opłata nie podlega zwrotowi. Jeśli dane są zgodne, BIK przesyła klientowi e-mail z linkiem aktywacyjnym oraz SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy wpisać na stronie BIK-u oraz ustanowić swoje indywidualne hasło do logowania.
W momencie otrzymania alertu BIK, który nie dotyczy własnej aktywności finansowej czy kredytowej klienta, może on skontaktować się z BIK telefonicznie i ustalić, co się dzieje. W przypadku potwierdzenia próby wyłudzenia kredytu, można zastrzec swój dokument.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »