A A A
drukuj

Będą niższe stawki VAT na niektóre produkty!

Data publikacji: 2019.09.09 godz. 13:44
OCENA
5,0/5

Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi 23 proc. Są również stawki obniżone obowiązujące na niektóre produkty i usługi. Niebawem Ministerstwo Finansów umożliwi stosowanie ich na nowe kategorie produktów.

Fot: Od listopada niższy VAT na wybrane produkty.

Już od 1 listopada e-booki i e-prasa będą tańsze, za sprawą obniżonej z 23 proc. do 8 proc. stawki podatku VAT. Obniżenie to dotyczyć będzie również m.in. pieczywa czy przypraw. 

Nowe stawki podatku VAT na niektóre produkty
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w niektórych przypadkach od 1 listopada 2019 roku obniży stawki podatku od towarów i usług dla wybranych grup produktów. Obniżenie ze stawki podstawowej 23 proc. VAT do 8 proc. przewidziano dla:

  • pieczywa (niektóre kategorie),
  • musztardy,
  • przypraw: słodka papryka i niektóre przyprawy przetworzone jak pieprz czy tymianek,
  • e-prasy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jeszcze większą obniżkę z 23 proc. VAT do 5 proc. VAT Ministerstwo Finansów przewidziało dla wszystkich e-booków oraz pieczywa (niektóre rodzaje).
Kolejna obniżka dotyczy preferencyjnych stawek podatku VAT. Niektóre produkty, które dotychczas były objęte stawką 8 proc. VAT, będą objęte stawką 5 proc. Dotyczy to:

  • owoców tropikalnych i cytrusowych;
  • zup, bulionów, żywności homogenizowanej;
  • produktów dla niemowląt i dzieci, czyli żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, smoczków, pieluszek oraz fotelików samochodowych;
  • artykułów higienicznych, w tym podpasek, tamponów higienicznych i pieluch.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Terminy wejścia w życie nowych stawek VAT
Już od 1 listopada 2019 roku zaczną obowiązywać w Polsce zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministerstwa Finansów obniżone stawki VAT dla e-booków i e-prasy oraz wejdzie w życie wiążąca informacja stawkowa (WIS). Natomiast przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT dla pozostałych, wyszczególnionych produktów będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 roku. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, aby kupować m.in. produkty dla dzieci czy owoce tropikalne i cytrusowe z obniżoną stawką podatku od towarów i usług.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »