A A A
drukuj

Bon mieszkaniowy – rodzinny i społeczny

Data publikacji: 2021.08.25 godz. 14:01
OCENA
4.8/5

Polski Ład jest programem, który obejmuje wiele dziedzin naszego życia. Ma wspierać między innymi rozwój mieszkalnictwa w Polsce. W jego ramach planowane jest wprowadzenie bonu mieszkaniowego. Na czym on polega i dla kogo przeznaczone są jego dwa rodzaje?

Fot: Bon mieszkaniowy

Nawet do 145 tys. zł na beneficjenta czeka w ramach dopłat do rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, tj. bonu mieszkaniowego. Realizowany będzie on w formie społecznej, rodzinnej i Bonu Plus. 

Założenia dotyczące bonu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad opracowaniem szczegółów bonu mieszkaniowego, czyli rozwiązania przewidzianego w Polskim Ładzie, który został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego jako kompleksowy program wyjścia z pandemicznego kryzysu. Z założenia ma mieć on formę bezzwrotnej dopłaty do realizacji określonych celów mieszkaniowych. Finansowany będzie z budżetu państwa. Wśród celów, na jakie będzie można postarać się o bon, należy wyróżnić:

  • zakup mieszkania
  • budowa domu,
  • wykupienie partycypacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS).

Wysokość dopłat wynikających z bonu mieszkaniowego zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Ministerstwo planuje, by bon wynosił od 5 do 145 tys. zł.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Rodzinny i społeczny bon mieszkaniowy
Resort zajmujący się kształtowaniem szczegółów programu bonu mieszkaniowego przekazał opinii publicznej, że będzie można skorzystać z niego w formie rodzinnego bonu mieszkaniowego i społecznego bonu mieszkaniowego. Ponadto ma powstać też Bon Plus.

Rodzinny bon mieszkaniowy, jak sama nazwa wskazuje, będzie adresowany do rodzin i to wielodzietnych, gdzie jest co najmniej troje dzieci. Z tego rodzaju bonu skorzystają też gospodarstwa domowe, w skład których wchodzą osoby niepełnosprawne. Tego rodzaju bon będzie mógł zostać spożytkowany na:

  • kupno mieszkania lub domu,
  • pokrycie wkładu mieszkaniowego, jaki wnoszony jest do spółdzielni mieszkaniowej,
  • pokrycie partycypacji na najem mieszkania w TBS lub SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa),
  • budowę domu jednorodzinnego.

Wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego ma zależeć od liczby dzieci w rodzinie oraz od statusu mieszkaniowego beneficjenta. Będzie on wypłacany w granicach od 55 do 145 tys. zł.

Społeczny bon mieszkaniowy
W programie bonu mieszkaniowego ma on być realizowany również w formie społecznej dla osób, które nie są właścicielami mieszkania, nie mają prawa do lokalu spółdzielczego lub nie mają zawartej umowy deweloperskiej lub o wkład budowlany. Ponadto ich sytuacja finansowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości mieszkalnej. 

Społeczny dom mieszkaniowy przyznawany będzie w wysokości od 5 do 40 tys. zł i jego przeznaczeniem będzie sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni lub partycypacji w TBS lub w SIM, od których beneficjent wynajmował nieruchomość.

Kiedy bon mieszkaniowy zacznie funkcjonować?
Na uruchomienie programu wspierającego rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce za pośrednictwem bonu będzie trzeba niestety trochę poczekać, bo realizacja bonów zgodnie z planem ma być możliwa dopiero od 1 stycznia 2023 roku. W 2022 roku z kolei ma ruszyć nabór wniosków i proces ich weryfikacji.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Bon Plus
Nieco inną formę wsparcia finansowego przewidziano w bonie mieszkaniowym dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego z gwarancją bankową, na zakup mieszkania lub domu czy też budowę domu. To bon plus przeznaczony do wykorzystania na dopłatę do kredytu, ale dopiero po urodzeniu się w danej rodzinie drugiego lub kolejnego dziecka. Będzie on wynosił od 20 do 60 tys. zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »