A A A
drukuj

Co powinno się zrobić z uszkodzonym banknotem?

Data publikacji: 2019.05.07 godz. 12:14
OCENA
5.0/5

Zużyte, pomięte, uszkodzone, a nawet przedarte banknoty złotowe i monety nie tracą swojej wartości. Jednak sklepy nie zechcą ich przyjąć. Co z nimi zrobić? Wymienić na nowe egzemplarze!

Fot: Co robić z uszkodzonym banknotem?

Uszkodzony banknot można bez problemu wymienić na nowy, pełnowartościowy, w dowolnym oddziale banku, o ile ma co najmniej 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni. 

Podstawa prawna wymiany banknotów lub monet
Wymiany banknotów i monet, które są zużyte lub uszkodzone, można dokonać na podstawie istniejących przepisów. Jest to obwieszczenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 5 lipca 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Obwieszczenie to uwzględnia formularze, jakimi dana osoba powinna się posłużyć przy realizacji wymiany.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Zasady wymiany uszkodzonych pieniędzy
Na mocy wydanego przez prezesa NBP zarządzenia każdy uszkodzony banknot może być wymieniony na nowy w dowolnym banku działającym w Polsce. Wystarczy więc udać się do kasy oddziału bankowego, aby pracownik zrealizował wymianę.
Warunkiem jej dokonania jest to, aby zniszczony banknot w co najmniej 45 proc. zachował się w jednym kawałku. Musi istnieć możliwość rozpoznania nominału banknotu po pierwotnej jego powierzchni. W istocie zatem, jeśli mamy w ręku nieco mniej niż pół banknotu, gdzie wyraźnie widoczny jest na przykład jego nominał, bank nie powinien mieć problemu z jego wymianą, ale:

  • banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej,
  • banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, zostanie wymieniony za jego pełną wartość nominalną.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Nowy, pełnowartościowy banknot dostaniemy w dowolnym banku, jeśli przyniesiemy banknot przerwany lub poplamiony.
Tak samo wygląda to w przypadku zniszczonych lub zużytych monet. Wymianie podlegają monety oraz ich elementy, tj. rdzeń i pierścień, które mają uszkodzenia mechaniczne. Monety mogą być zniszczone w ten sposób, że mają zdeformowany kształt, zatarty wizerunek lub są pocięte i pofalowane.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »