A A A
drukuj

Co Sąd Najwyższy orzekł w kwestii kredytów we frankach?

Data publikacji: 2019.10.02 godz. 12:51
OCENA
4.8/5

Zaciągane jeszcze na początku XXI wieku kredyty walutowe, głównie we frankach szwajcarskich miały być dla tysięcy polskich rodzin rozwiązaniem idealnym. Niskie raty spowodowane atrakcyjnym oprocentowaniem zobowiązań i tani frank będący stabilną walutą w Europie, gwarantowały korzystne finansowanie zakupu nieruchomości. Tymczasem okazało się, że kredyty frankowe diametralnie zdrożały, a klienci swoje sprawy skierowali do sądu. Co ostatecznie orzekł Sąd Najwyższy?

Fot: Decyzja sądu najwyższego w kwestii kredytów frankowych.

Sąd Najwyższy uznaje klauzule indeksacyjne w kredytach walutowych za nieważne. Jako absurd określa przy tym odmówienie przez bank możliwości zawarcia umowy kredytu złotowego oprocentowanego w taki sposób, jak kredyt we frankach. 

Orzeczenie o ważności i skuteczności klauzul indeksacyjnych
W opublikowanym przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego opracowaniu pod tytułem „Kredyty walutowe. Węzłowe zagadnienia” dnia 21 sierpnia 2019 roku podjęto kwestię dotyczącą ważności i skuteczności klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych oraz klauzul przewidujących obowiązkowe ubezpieczenie w razie zbyt niskiego wkładu własnego.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych na eBroker.pl »

Zdaniem SN (Sądu Najwyższego) uznanie klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych za nieważnie nie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla konsumentów, jakim byłoby uznanie umów kredytowych w całości za nieważne. Absurdalnym byłoby też odmówienie możliwości zawarcia umowy kredytu złotowego oprocentowanego w taki sposób, jak kredyt frankowy.

Co to oznacza dla kredytobiorców?
Czy tzw. frankowicze, czyli osoby mające do spłacenia kredyty we frankach szwajcarskich, mają powody do zadowolenia? Jak najbardziej, ponieważ w opracowaniu stwierdzono, że zasadne jest przyjęcie, że skoro kredytobiorcy wzięli kredyt w określonej wysokości w polskiej walucie, a klauzula waloryzacyjna, czy też indeksacyjna odnosiła tylko wartość tego kredytu do waluty obcej, to wobec uznania ją za nieważną, w praktyce kredytobiorcom udzielono kredytu złotowego. Orzecznictwo SN prowadzi do zwiększenia ochrony klienta banku. Analitycy już teraz wskazują, że linia orzecznictwa sądów w sprawie kredytów indeksowanych kursem walut obcych, będzie niekorzystna dla banków.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

W oczekiwaniu na wyrok TSUE
Kwestią niekorzystnych kredytów we frankach szwajcarskich zajął się też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który ma wydać wyrok w tej sprawie. Jednak zanim to się stanie, niewykluczone, że banki będą musiały przewalutować kredyty we frankach na złotówki i zachować korzystne oprocentowanie na bazie LIBOR w wyniku orzecznictwa sądowego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »