A A A
drukuj

Co stanie się z naszymi pieniędzmi z OFE?

Data publikacji: 2020.01.13 godz. 13:04
OCENA
4.8/5

Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli OFE zaczęły funkcjonować w Polsce w 1999 roku. Miały być sposobem na zwiększenie świadczeń emerytalnych na jesień życia Polaków. Wszystko jednak wskazuje, że zbliża się ich kres. Co stanie się z pieniędzmi, jakie na OFE zgromadziły miliony osób?

Fot: Otwarte Fundusze Emerytalne w 2020 roku

W 2020 roku nastąpi likwidacja OFE, czyli II filara systemu emerytalnego. Pieniądze pozostające dotychczas w OFE trafią albo do IKE, albo do ZUS, w zależności od decyzji podjętej przez daną osobę. 

Likwidacja OFE to pewnik
Już w 2014 toku ówczesny rząd pod wodzą premiera Donalda Tuska zdecydował o transferze ponad połowy środków zgromadzonych w OFE. Dokładnie podlegała temu część ulokowana w państwowych obligacjach, która została przetransferowana do ZUS, na specjalne subkonto, funkcjonujące obok normalnego konta ubezpieczonego, ale inaczej oprocentowane.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Umorzono w ten sposób w lutym 2014 roku 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE. Dodatkowo została wprowadzona dobrowolność w kwestii dalszego przekazywania składek do OFE. Ostatecznie w OFE pozostało ponad 2 mln osób.
Obecnie rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o ostatecznej likwidacji OFE. Pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach członków OFE przekazane zostaną na Indywidualne Konta Emerytalne. Średnio każdy członek OFE powinien w ten sposób uzyskać kwotę 10,2 tys. zł.

Co właściwie stanie się z pieniędzmi Polaków?
Właściwie pieniądze z OFE mogą zostać wykorzystane w dwójnasób:

  • Środki z OFE mogą trafić do IKE, ale rząd naliczy 15 proc. opłaty przekształceniowej w dwóch ratach – 7,5 proc. wartości środków w 2020 roku i 7,5 proc. w 2021 roku.
  • Środki z OFE mogą trafić na konta ubezpieczonych w ZUS, ale trzeba to zlecić w formie wniosku – w takim przypadku zapłacić należy 18 proc. podatku w momencie, kiedy obywatel będzie wypłacać pieniądze, czyli już na emeryturze, ale nie ma tu opłaty przekształceniowej.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że łączne wpływy z opłaty przekształceniowej związanej z przekazaniem środków z OFE do IKE wyniosą 19,3 mld zł.
Z planów rządu wynika, że pieniądze z OFE domyślnie mają trafić do IKE, zaś przejście do ZUS wymagać będzie od obywatela zrealizowania dodatkowych formalności. Nie wiadomo jak dotychczas, czy w przypadku wyboru ZUS pieniądze z OFE trafią na konto czy na subkonto ZUS.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »