A A A
drukuj

Co trzeba wiedzieć o przelewach natychmiastowych?

Data publikacji: 2018.06.25 godz. 12:24
OCENA
5,0/5

Przelewy bankowe są wykonywane przez banki w ramach sesji systemu ELIXIR. Kilka razy dziennie mają miejsce sesje wychodzące i przychodzące. Jeśli przelejemy pieniądze z konta w jednym banku na konto w innym banku, możliwe nawet, że wpłyną one dopiero następnego dnia roboczego. Kiedy zależy nam na czasie realizacji przelewu, możemy wykorzystać np. przelew natychmiastowy Express ELIXIR.

Fot: Jak działają przelewy natychmiastowe?

Przelewy natychmiastowe są realizowane w czasie rzeczywistym, poza systemem rozliczeń międzybankowych ELIXIR, czyli wewnątrz tego samego banku, lub przy użyciu odpowiednich systemów Express ELIXIR lub BlueCash. 

Mechanizm działania systemu ELIXIR
Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych ELIXIR powstał w 1994 roku z inicjatywy polskich banków. Jego celem jest sprawna realizacja przelewów w złotych. W ramach tego systemu realizowane są w cyklicznych, dziennych sesjach płatności uznaniowe i obciążeniowe, wychodzące i wchodzące osób indywidualnych i firm, jak i samych banków. System obejmuje trzy sesje odbywające się każdego dnia, ale każdy z banków ma inne godziny ich wykonywania.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
W ramach systemu ELIXIR realizowane są standardowe przelewy. Przy wykonywaniu przelewu z jednego banku do innego, odbiorca otrzyma zaksięgowane na swoim rachunku pieniądze po południu lub wieczorem tego samego dnia roboczego, o ile przelew wysłaliśmy rano, albo w następnym dniu roboczym, jeśli przelew został wysłany po południu lub wieczorem. Ma to związek z tym, że ELIXIR nie obsługuje wysyłki i przyjęć przelewów ciągle, a jedynie w kilku sesjach, zgodnych z harmonogramem sesji wychodzących i przychodzących.

Przelewy wewnętrzne w czasie rzeczywistym
Jeśli przelew realizowany jest pomiędzy dwoma rachunkami w tym samym banku, zostanie on zaksięgowany poza sesjami ELIXIR, w czasie rzeczywistym. Dlatego w takim wypadku pieniądze od razu znajdą się na koncie odbiorcy, bez względu na termin realizacji przelewu wychodzącego. Przelewy wewnętrzne w tym samym banku nie przechodzą przez system ELIXIR i nie podlegają sesjom.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przelewy natychmiastowe
Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz firma Blue Media stworzyły systemy służące do natychmiastowej realizacji przelewów między różnymi bankami. Mowa tu o systemie Express ELIXIR oraz BlueCash. Ich zaletą jest szybkość realizacji dyspozycji przelewu - w ciągu kilku lub kilkudziesięciu sekund od chwili przelewu. Minusem przelewów natychmiastowych jest ich cena. Trzeba za nie zapłacić najczęściej 5 zł.
Nie wszystkie banki oferują klientom przelewy natychmiastowe. KIR informuje, że w ramach systemu Express ELIXIR można wysyłać przelewy z banków takich jak: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, mBank.

Komentarze

comments powered by Disqus