A A A
drukuj

Czy inwestycje w obligacje są bezpieczne?

Data publikacji: 2018.04.12 godz. 15:38
OCENA
5,0/5

Obligacje są postrzegane jako tak samo bezpieczna inwestycja jak złożenie swoich oszczędności na tradycyjnej lokacie bankowej. Czy jednak tak jest w istocie?

Fot: Bezpieczeństwo obligacji.

Inwestycje w obligacje są bezpieczne, o ile instrumentem inwestycyjnym są obligacje skarbowe, a nie korporacyjne. W przypadku tych ostatnich występuje ryzyko braku wypłaty odsetek lub wykupu obligacji przez emitenta. 

Obligacje skarbowe i korporacyjne
Inwestor musi przede wszystkim wiedzieć, że istnieją co najmniej dwa rodzaje obligacji. Mowa tu o obligacjach skarbowych i obligacjach korporacyjnych. Oba instrumenty charakteryzują się zróżnicowanym poziomem bezpieczeństwa.
W przypadku obligacji skarbowych mamy do czynienia z jednym z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, porównywalnym z lokatami bankowymi. Inwestując w obligacje skarbowe, klient fizycznie pożycza pieniądze Skarbowi Państwa, który gwarantuje swoim majątkiem, że odda dług wraz z należnymi odsetkami wynikającymi z zawartej umowy.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Natomiast nieco innym instrumentem finansowym są obligacje korporacyjne, gdzie emitentem jest przedsiębiorstwo, które w ten sposób pożycza pieniądze na swoją działalność operacyjną i strategiczną. Takie obligacje nie dają pełnej gwarancji braku straty kapitału. Jeśli emitent ogłosi bankructwo, odzyskanie pieniędzy wpłaconych mu tytułem obligacji korporacyjnych będzie co najmniej trudne i rozciągnięte w czasie.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa inwestora, który inwestuje w obligacje korporacyjne, warto przed skorzystaniem z takiej oferty dokonać obiektywnej i skrupulatnej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa emitującego obligacje. Sprawdzić można też, w jaki sposób są one zabezpieczone. Inwestor przy inwestycji w obligacje korporacyjne ponosi ryzyko niewypłacania lub opóźnienia w wypłacie przez emitenta odsetek, a nawet niewykupienia obligacji.

Obligacje skarbowe praktycznie bez ryzyka
O ile w przypadku obligacji korporacyjnych inwestor ponosi ryzyko braku wypłaty odsetek lub braku wykupu obligacji, przy obligacjach skarbowych nie może być o tym mowy. Ministerstwo Finansów sprzedaje obligacje skarbowe w ramach oficjalnych emisji. Mogą to być obligacje:

  • 2-letnie o stałym oprocentowaniu - symbol DOS,
  • 3-letnie o zmiennym oprocentowaniu - symbol TOZ,
  • 4-letnie indeksowane - symbol COI,
  • 10-letnie indeksowane - symbol EDO.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Obligacje indeksowane polegają na tym, że pod uwagę przy naliczaniu odsetek brana jest aktualna inflacja. Ma to za zadanie zabezpieczyć zysk przed negatywnym wpływem inflacji.

Komentarze

comments powered by Disqus

Skorzystaj z wiedzy ekspertów!

Bezpłatnie nasi eksperci przeanalizują dostępne oferty i przedstawią najlepszą propozycję dla Ciebie.
{{validationErrors.required}} {{validationErrors.email}}
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w eurobank »
  • Kredyt gotówkowy w Getin Noble Bank »
  • Konto osobiste PROSTO oszczędzające PLUS w Credit Agricole »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »
  • dbNET Premium w Deutsche Bank Polska »