A A A
drukuj

Czy warto inwestować obecnie w obligacje korporacyjne?

Data publikacji: 2016.07.05 godz. 11:36
OCENA
2.7/5

Obligacje korporacyjne to papiery wartościowe dłużne emitowane przez przedsiębiorców. Stanowią one alternatywną formę inwestowania kapitału. Czy rzeczywiście warto je kupić? Ile można na nich zarobić?

Fot: Obligacje korporacyjne - czy warto?

Inwestowanie w obligacje korporacyjne pozwala na wypracowanie średniego zysku na poziomie 6 proc. w skali roku, ale trzeba liczyć się z większym ryzykiem straty części lub całości kapitału niż w przypadku lokaty bankowej.

Dlaczego warto?
Możliwości inwestowania jest wiele na rynkach finansowych na świecie, a poszczególne metody różnią się od siebie między innymi poziomem ponoszonego przez inwestora ryzyka. Najbezpieczniejsze jest lokowanie kapitału na tradycyjnych, terminowych lokatach bankowych, gdzie zysk będzie gwarantowany, podobnie jak wypłata kapitału powierzonego bankowi. Niestety niskie stopy procentowe, jakie panują od kilkunastu miesięcy w Polsce, powodują jednocześnie, że możliwe do wypracowania zyski z lokat bankowych są niewielkie - około 2-3 proc. w skali roku. Jedynie nowi klienci poszczególnych banków mogą założyć w ramach promocji pierwszą, wyżej oprocentowaną lokatę - zwykle na bardzo krótki okres. Sprawdź ofertę lokaty na 3% »

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Alternatywą dla lokat są obligacje. Występują obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje korporacyjne. Te drugie różnią się od obligacji skarbowych tym, że emitują je przedsiębiorstwa i zawsze trzeba podjąć ryzyko braku wypłacalności emitenta. Natomiast poziom oferowanego oprocentowania obligacji korporacyjnych, oscylujący wokół granicy 6-8 proc. rocznie powoduje, że wielu inwestorów się nimi interesuje. Sprawdź ofertę obligacji korporacyjnych »
Kupując obligacje korporacyjne, inwestor w rzeczywistości udziela pożyczki danej firmie, która zobowiązuje się do jej zwrotu w ściśle określonym czasie, wraz z założonymi odsetkami.

Polski rynek obligacji
Dom Maklerski Vestor wyliczył, że w ubiegłym roku na polskim rynku finansowym wartość obligacji korporacyjnych wyniosła 63,9 mld zł, czyli o 20 proc. więcej niż w 2014 roku i o ponad 13 razy więcej niż w 2010 roku. To pokazuje, że obligacje korporacyjne z jednej strony stały się dla przedsiębiorstw atrakcyjnym źródłem finansowania, a z drugiej stanowią atrakcyjną formę zarobkowania.
Emitując obligacje korporacyjne można w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności dopełniania wielu formalności, pozyskać pożądane finansowanie - zdecydowanie łatwiej niż przy emisji akcji na giełdzie czy ubieganiu się w banku o kredyt.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »