A A A
drukuj

Czy kredyt mieszkaniowy może być kosztem działalności firmy?

Data publikacji: 2019.04.16 godz. 09:15
OCENA
5.0/5

Kredyt mieszkaniowy, zaciągany pod hipotekę kupowanej nieruchomości, to często jedyny sposób dla wielu Polaków, aby nabyć własne mieszkanie. Banki udzielają takich długoterminowych kredytów, pobierając wynagrodzenie w postaci odsetek czy prowizji. Natomiast w niektórych przypadkach część odsetkową raty kredytu kredytobiorca może odliczyć w ramach swojej działalności gospodarczej. Kiedy?

Fot: Kredyt hipoteczny może być kosztem firmy?

Odsetki od kredytu mieszkaniowego przedsiębiorca rozliczy w swojej działalności gospodarczej, w grupie kosztów uzyskania przychodów, jeśli będzie on prowadził oficjalnie swoją firmę w danym mieszkaniu. 

Mieszkanie siedzibą działalności
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzi firmę w swoim mieszkaniu. Podaje adres domowy w dokumentach rejestracyjnych dla firmy. W takim wypadku można odliczać część kosztów utrzymania mieszkania i czynsz w kosztach uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Firmowe biuro w mieszkaniu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala to oszczędzać na kosztach prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ma też blisko do pracy.
Ponadto, jeśli mieszkanie ma służyć za firmowe biuro i wprowadzone zostanie ono oficjalnie do majątku firmy, to staje się ono środkiem trwałym przedsiębiorstwa. Od momentu formalnego oddania nieruchomości do używania w działalności, kwota amortyzacji i inne opłaty związane z firmowymi pomieszczeniami w mieszkaniu będą już kosztem uzyskania przychodu

Kredyt mieszkaniowy w kosztach firmowych
Jeśli mieszkanie, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza właściciela, zostało kupione na kredyt mieszkaniowy z banku, istnieje możliwość wrzucenia w koszty uzyskania przychodów w firmie odsetki od kredytu, co wynika bezpośrednio z art. 22 i art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Stanowisko to potwierdzają indywidualne interpretacje Izb Skarbowych. Z punktu widzenia ustawy o PIT nie ma znaczenia, czy kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty przez osobę prywatną czy przedsiębiorcę dla rozliczenia w ten sposób odsetek w kosztach podatkowych. Najważniejsze jest, aby dana nieruchomość kupiona na kredyt była wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością i jednocześnie przyczyniała się - w sposób pośredni lub bezpośredni do osiągania firmowych dochodów.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »