A A A
drukuj

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Data publikacji: 2018.03.30 godz. 10:51
OCENA
5.0/5

Zanim klient zaciągnie kredyt hipoteczny w danym banku, sprawdza co najmniej kilka ofert innych banków, aby mieć pewność, że dokonał najlepszego wyboru. Po pewnym czasie może się jednak okazać, że oferta spłacanego kredytu nie jest już tak atrakcyjna. Wtedy warto przemyśleć opcję przeniesienia zobowiązania hipotecznego do innego banku.

Fot: Przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku.

Istnieje możliwość przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku, o ile klient ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a wcześniej nie miał problemu z terminowym regulowaniem rat kapitałowo-odsetkowych. 

Przeniesienie kredytu hipotecznego
Umowa kredytu hipotecznego najczęściej jest wieloletnia. Może być zawarta nawet na 30-35 lat, ale nie oznacza to, że przez tak długi czas musimy być kategorycznie związani z jednym bankiem. Możliwa jest zmiana kredytobiorcy, co warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy inny bank ma znacznie korzystniejszą dla klienta ofertę kredytowania hipotecznego. Operację przeniesienia kredytu do innego banku nazywa się refinansowaniem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o refinansowaniu kredytu hipotecznego, należy dokładnie sprawdzić, czy oferta nowego banku jest rzeczywiście atrakcyjna i ile będzie kosztowała całościowa, wcześniejsza spłata dotychczasowego kredytu w „starym banku”.
Sprawdź obecne warunki kredytów hipiotecznych »

Kiedy warto przenieść kredyt?
Dla klientów spłacających kredyty hipoteczne najważniejsze są koszty, jakie z tego tytułu ponoszą. Dlatego to właśnie one mogą przesądzić o podjęciu decyzji refinansowania kredytu mieszkaniowego. Głównym czynnikiem wyboru nowego kredytu będzie wysokość marży bankowej, wpływającej bezpośrednio na wysokość oprocentowania zobowiązania i kwotę kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych, jakie klient musi spłacać co miesiąc do banku. Konkurencyjny bank może zaproponować niższą marżę niż ta, stosowana w obecnym banku albo też niższy ogólny koszt zobowiązania.

Innym uzasadnionym powodem przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku może być szansa na zmniejszenie wysokości spłacanej raty kredytu, a co za tym idzie wydłużenie okresu jego spłaty. Bank, w którym klient ma kredyt hipoteczny, może odmówić zmiany okresu kredytowania, a nowy zgodzić się na nią, pozyskując w ten sposób nowego klienta generującego zysk dla instytucji finansowej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zanim podpiszemy umowę
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, wymaga przygotowania przez wybraną instytucję kredytową nowej symulacji spłaty kredytu oraz wyliczenia zdolności kredytowej klienta. Ponownie przeprowadzana jest wobec niego kontrola historii kredytowania. Nowy bank zabezpiecza w ten sposób swoje interesy związane z udzieleniem kredytu hipotecznego w ramach refinansowania starego zobowiązania. Na podstawie przygotowanej przez bank symulacji można przekonać się, czy warto skorzystać z nowej opcji kredytowej. Instytucja kredytująca po przeanalizowaniu sytuacji finansowej klienta chcącego przenieść kredyt może odmówić takiej operacji, jeśli kredytobiorca miał wcześniej kłopoty z terminowym spłacaniem rat albo saldo kredytu wynosi nadal ponad 100 proc. wartości nieruchomości mieszkalnej.
Jeśli umowa o przeniesienie kredytu hipotecznego zostanie podpisana, to bank udzielający kredytu refinansowego spłaci dotychczasowe zobowiązanie klienta w poprzednim banku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »