A A A
drukuj

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny przy działalności gospodarczej?

Data publikacji: 2018.10.11 godz. 15:37
OCENA
5.0/5

Banki mają różne wymagania względem kredytobiorców hipotecznych. Podstawowym warunkiem udzielenia takiego zobowiązania jest posiadanie przez kredytobiorcę odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Czy prowadząc działalność gospodarczą, klient ma szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Fot: Kredyt mieszkaniowy a własna działalność gospodarcza.

Kredyt hipoteczny może otrzymać osoba fizyczna, która uzyskuje dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o ile jest on stabilny, uzyskiwany regularnie, a ponadto przedsiębiorca nie ma zaległości w ZUS i US oraz od co najmniej kilku czy kilkunastu miesięcy istnieje na rynku. 

 

 

Zdolność kredytowa obowiązkowa
Klient ubiegający się o kredyt czy pożyczkę w banku musi w procesie kredytowym udowodnić, że będzie miał środki finansowe pozwalające mu na regularną spłatę raty kapitałowo-odsetkowej co miesiąc, zgodnie z harmonogramem. Tak rozumiana jest zdolność kredytowa kredytobiorców.
Dla banku posiadanie stałego źródła dochodu jest bardzo ważne w celu minimalizowania ryzyka kredytowego. Klient, który stale zarabia, będzie mógł pozwolić sobie na spłatę raty kredytowej z bieżących środków.

Akceptowalne źródła dochodów
Wnioskujący o kredyt hipoteczny klient musi wykazać stałe dochody. Banki najchętniej akceptują te, pochodzące z pracy na etacie, z umową na stałe, ale nie tylko pracownik ma szansę na finansowanie zewnętrzne. Wiele banków umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego również przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą.
Przy wyliczaniu zdolności kredytowej osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą bank przeanalizuje kondycję finansową jej firmy. Do wniosku kredytowego przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć m.in.:

  • dokumenty rejestrowe firmy,
  • wyciąg z konta firmowego,
  • kopię księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej.

Sprawdź oferty kredytów hipotecznych w porównywarce eBroker.pl »

Wszystkie te dokumenty mają zobrazować stabilność w działaniu firmy oraz przepływ finansowy między firmą a jej klientami. Eksperci bankowi wyliczają zdolność kredytową w takiej sytuacji na podstawie dochodu netto osiąganego przez potencjalnego kredytobiorcę przez ostatnie np. 12 miesięcy czy 24 miesiące. Jeśli firma uzyskuje różne dochody miesięczne, banki weryfikują, jak duże występują rozbieżności pomiędzy miesięcznymi wpływami. Jeśli są bardzo duże - powyżej 30 proc., działa to potencjalnie na niekorzyść klienta.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Bank może udzielić osobie fizycznej będącej właścicielem firmy kredyt hipoteczny, jeśli nie ma żadnych zaległości w płatnościach wobec ZUS i urzędu skarbowego. Z tego względu instytucja kredytująca zweryfikuje, czy przedsiębiorca nie zalega z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne lub podatków.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »