A A A
drukuj

Czy w 2020 roku abonament RTV zostanie zlikwidowany?

Data publikacji: 2019.09.09 godz. 14:03
OCENA
3,0/5

Każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego zobowiązany jest w Polsce do jego zarejestrowania oraz opłacania za niego abonamentu radiowo-telewizyjnego (RTV). Jednak wielu uchyla się od tych obowiązków, a Poczta Polska, uprawniona do egzekwowania takich płatności, nie jest w stanie skontrolować każdego gospodarstwa domowego w poszukiwaniu radia czy telewizora. Wkrótce może to nie być potrzebne, jeśli dojdzie do planowanej przez PiS likwidacji abonamentu RTV.

Fot: Co dalej z abonamentem RTV?

PiS zapowiada, że jeśli wygra wybory parlamentarne jesienią 2019 roku, to już od przyszłego roku zniesie konieczność opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. 

Plany dotyczące abonamentu RTV
W regularnych odstępach czasu każdy z nas, kto ma w domu telewizor lub radio, powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny. Tymczasem niewielu wywiązuje się z tego obowiązku, pomimo możliwych kar finansowych. Z abonamentu finansowana jest działalność TVP i Polskiego Radia. Wkrótce nawet ci, którzy abonament regularnie uiszczają, mogą przestać to robić za sprawą zniesienia takiej opłaty. Mówi o tym Prawo i Sprawiedliwość.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Całkowite zniesienie abonamentu
Rząd już nie raz dotował TVP, a nie chce tłumaczyć się z dotacji dla telewizji czy radia za każdym razem, kiedy jest ona realizowana. Z tego względu i z uwagi na niewydolność systemu abonamentu radiowo-telewizyjnego, chce go zlikwidować i finansować publiczne media z pieniędzy z budżetu państwa. Mogłoby mieć to miejsce już w 2020 roku.
Likwidacja abonamentu RTV może być traktowana jak obietnica wyborcza. PiS zamierza ją wprowadzić dopiero po wyborach parlamentarnych, zakładając, że je wygra. W zamian deklaruje, że nie pojawi się żaden nowy podatek, który miałby bezpośrednio finansować wydatki ponoszone na media publiczne. Te nie są małe - szacuje się je na około 3 mld zł rocznie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Stawki abonamentu na 2020 rok
Jak na razie abonament RTV trzeba płacić w wysokości 22,70 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radia i telewizji oraz 7 zł miesięcznie za samo radio. Jeśli abonent decyduje się na opłacanie z góry abonamentu na kilka miesięcy, albo nawet na cały rok, może liczyć na zniżki.
Natomiast za niepłacenie abonamentu RTV pobierana jest kara w wysokości 681 zł. Należy jednak dowieść, że dana osoba ma radio czy telewizor, które nie zostały zarejestrowane i nie płaci abonamentu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła już decyzję w kwestii wysokości stawek abonamentu RTV na przyszły, 2020 rok. Jeśli abonament ten nie zostanie ostatecznie zniesiony, stawki opłat pozostaną takie same jak w 2019 roku.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »