A A A
drukuj

Czy w czasie spłaty kredytu można podwyższyć jego kwotę?

Data publikacji: 2020.08.10 godz. 15:11
OCENA
5.0/5

Przy wnioskowaniu o kredyt, czy to hipoteczny, czy gotówkowy i inny, klient określa kwotę, jaką chce pożyczyć od banku. Może się jednak zdarzyć, że okaże się ona niewystarczająca dla sfinalizowania zaplanowanej inwestycji. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy konieczny będzie drugi kredyt, a może bank pozwoli na zwiększenie kapitału kredytowego?

Fot: Podwyższenie kwoty kredytu.

Banki dopuszczają możliwość, by w okresie kredytowania i spłacania regularnie rat kapitałowo-kredytowych kredytów hipotecznych czy gotówkowych dokonać podwyższenia kwoty kapitału kredytowego. 

Czym jest kapitał kredytowy?
Bardzo ważnym elementem umowy czy wniosku kredytowego jest kapitał kredytowy. Jest to suma, jaką klient chce pożyczyć od banku i od której będą następnie naliczane odsetki według ustalonej stopy oprocentowania oraz między innymi prowizja za przystąpienie do zobowiązania.
Kapitał kredytowy powinien odpowiadać wysokości zdolności kredytowej klienta. Bank obowiązkowo sprawdzi ją na podstawie udostępnionych mu przez potencjalnego klienta dokumentów. Nie należy mylić kapitału kredytowego z całkowitym kosztem zobowiązania, ponieważ nie ujmuje on wydatków, jakie w związku z kredytem będzie musiał ponieść klient.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Czy banki pozwolą na podwyższenie kwoty kredytu?
W umowie kredytowej podpisywanej pomiędzy instytucją bankową a klientem wskazywana jest dokładna kwota kredytu. Klient spłaca ją w ratach kapitałowo-odsetkowych, zgodnie z zaprezentowanym przez bank harmonogramem.
Jeśli w trakcie regularnej spłaty uzna, że pożyczył zbyt mało pieniędzy np., w ramach kredytu hipotecznego by wybudować dom, a następnie go wykończyć, wówczas może w większości banków starać się o zwiększenie kwoty kredytu. Trzeba jednak złożyć ku temu formalny wniosek kredytowy i przejść proces weryfikacji w banku. W praktyce wygląda to tak samo, jak ubieganie się o nowy kredyt, a więc klient zostanie zbadany pod kątem zdolności kredytowej, sprawdzone zostanie, czy nie ma zaległości w spłacie dotychczasowego kredytu oraz bank zażąda odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Nadal LTV kredytu, czyli stosunek kwoty zobowiązania do wartości zabezpieczenia hipotecznego, nie będzie mogło być wyższe niż 80-90 proc., w zależności od banku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wniosek o podwyższenie kwoty zobowiązania trzeba też złożyć przy kredycie gotówkowym, a odpowiedź banku w takim przypadku zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta. Bank przeliczy ponownie kredyt, przedstawi nowy harmonogram spłaty w ramach dotychczasowego okresu lub czas ten zostanie wydłużony, co powoduje wzrost ogólnych kosztów kredytowania. Banki wymagają przy podwyższeniu kwoty zobowiązania podpisania aneksu do umowy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »