A A A
drukuj

Czym jest depozyt bankowy?

Data publikacji: 2020.08.10 godz. 15:24
OCENA
4.5/5

Depozyt bankowy jest jednym z podstawowych produktów, z jakich możemy skorzystać w bankach na całym świecie. Co właściwie zyskujemy, jeśli decydujemy się powierzyć swoje środki finansowe bankom w ramach zakładanych depozytów?

Fot: Depozyty w bankach.

Depozyt bankowy jest umową, na mocy której klient przekazuje bankowi swoje pieniądze na przechowanie w ramach konta osobistego, oszczędnościowego czy lokaty bankowej. 

Czym jest depozyt?
W praktyce gospodarczej występuje często pojęcie depozytu. To umowa, na mocy której podmiot przekazuje na rzecz innego podmiotu przedmioty lub pieniądze. W ramach depozytu są one przechowywane i zabezpieczone. Depozyt może być zawarty na czas oznaczony lub nieoznaczony. Podmiot przyjmujący depozyt ma obowiązek przechowywania rzeczy lub pieniędzy i oddanie ich właścicielowi w stanie niepogorszonym od tego, który był w trakcie przyjmowania depozytu.

Pojęcie depozytu bankowego
Klient, decydując się na powierzenie pieniędzy wybranemu bankowi, zakłada depozyt bankowy na określony lub nieokreślony czas. Zawierzamy gotówkę w ręce banku w formie np. środków złożonych na koncie osobistym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, koncie oszczędnościowym czy na lokacie. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, że depozyt bankowy i lokata oznaczają dokładnie to samo. Prawdą jednak jest to, że każda lokata bankowa jest depozytem, ale nie każdy depozyt będzie lokatą.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Depozyt wymaga zawarcia z bankiem stosownej umowy, na mocy której klient oddaje do dyspozycji banku, na przechowanie, pewną kwotę pieniędzy.

Rodzaje depozytów bankowych
Istnieje szeroka gama depozytów bankowych. Różnią się pomiędzy sobą czasem trwania, oprocentowaniem lub jego brakiem oraz typem umowy z bankiem. Do najbardziej popularnych w Polsce depozytów bankowych zaliczyć można:

  • Lokaty terminowe – depozyty oprocentowane, ze ściśle określonym czasem trwania.
  • Konto osobiste – podstawowy typ depozytu bankowego, który nie jest zwykle oprocentowany, a jego celem założenia jest zabezpieczenie środków finansowych np. przed kradzieżą i chęć łatwiejszego zarządzania pieniędzmi przy dokonywaniu codziennych operacji finansowych.
  • Konto oszczędnościowe – połączenie cech konta osobistego i lokaty terminowej, depozyt bez ustalonego okresu trwania, ale z oprocentowaniem.
  • Lokaty overnight – lokaty jednodniowe, z blokowaniem środków na noc.
  • Inne – m.in. polisolokaty, lokaty inwestycyjne.

Różnice pomiędzy depozytem bankowym a lokatą
Trafne jest określenie lokaty bankowej jako jednego z rodzajów depozytów, ale depozyt lokaty ma określone ramy czasowe trwania. Najczęściej jest to okres miesiąca, trzech miesięcy, pół roku, roku czy dwóch lat, ale bywają i depozyty terminowe trwające i jeden dzień. Cechą charakterystyczną dla depozytu składanego przez klienta na lokatę bankową jest to, że oszczędności w ten sposób powierzone bankowi są wykorzystywane do prowadzenia akcji kredytowej przez daną instytucję. W zamian osoba składająca depozyt otrzymuje odsetki naliczane według ustalonego uprzednio oprocentowania.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »