A A A
drukuj

Czym jest hipoteka przymusowa?

Data publikacji: 2018.10.03 godz. 13:00
OCENA
5.0/5

Hipoteka to jedno z zabezpieczeń spłaty kredytu, ustanawiane przy okazji zaciągania kredytu lub pożyczki hipotecznej. Czy hipoteka przymusowa jest tym samym? Kiedy i jak się ją stosuje?

Fot: Co to jest hipoteka przymusowa?

Hipoteka przymusowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które ustanawia się na nieruchomości należącej do dłużnika, nawet bez jego zgody. 

Pojęcie hipoteki przymusowej
Definicję hipoteki przymusowej znajdziemy w art. 109 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. W artykule tym ustawodawca wskazał, że wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, ma możliwość na podstawie takiego tytułu prawnego uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Innymi słowy, hipoteka przymusowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które pełni rolę szczególnego środka egzekucji wierzytelności. Umożliwia ona odzyskanie przez wierzyciela długu poprzez obciążenie hipoteką nieruchomości, które są własnością dłużnika.

Dlaczego hipoteka jest przymusowa?
Przymusowy charakter hipoteki wynika z tego, że obciążenie to ustanawia nie właściciel nieruchomości, ale dokonywane jest to na wniosek wierzyciela i na podstawie tytułu wykonawczego, w którym stwierdza się wierzytelność. Wierzyciel będący w posiadaniu tytułu wykonawczego może łatwo obciążyć hipoteką nieruchomość swojego dłużnika - bez konieczności uzyskiwania jego zgody, a nawet wówczas, gdy na takie działanie dłużnik nie będzie wyrażał zgody.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Warunki ustanawiania hipoteki przymusowej
Wierzyciel chcący przeprowadzić wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej na nieruchomości należącej do dłużnika musi wiedzieć, jaki majątek ma dłużnik. Powinien wskazać numer ksiąg wieczystych nieruchomości i uzyskać tytuł wykonawczy, z którego będzie wynikało uprawnienie do odzyskania długu. Będzie to tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Tytułem tym może być:

  • prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenie sądu,
  • akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji,
  • ugoda sądowa,
  • wyrok sądu polubownego,
  • orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
  • inny dokument, który z mocy prawa podlega egzekucji sądowej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Ponadto hipotekę przymusową można ustanowić na mocy postanowienia prokuratora, postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, na podstawie decyzji administracyjnej czy dokumentu zabezpieczenia lub zarządzenia zabezpieczenia określonego w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Jeśli wierzyciel ma tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności, może w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości dłużnika, złożyć stosowny wniosek, na podstawie którego zostanie dokonany wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej nieruchomości, która jest własnością dłużnika.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »