A A A
drukuj

Czym różni się saldo od środków dostępnych na koncie?

Data publikacji: 2018.06.13 godz. 14:39
OCENA
5,0/5

Banki nie od razu rozliczają transakcje dokonywane przez klienta z poziomu konta bankowego lub za pomocą wydanej do niego karty płatniczej. Dlatego pojawia się różnica w stanie konta - saldo konta jest inne od dostępnych środków finansowych.

Fot: Saldo w rachunkach bankowych.

Saldo konta to łączna suma dostępnych środków pieniężnych wraz z kwotą zablokowaną na poczet rozliczenia zrealizowanych transakcji opłaconych przez klienta w formie bezgotówkowej. 

Saldo konta
Saldo konta jest pojęciem ściśle związanym z bankowością. Oznacza ono sumę środków dostępnych na rachunku bankowym oraz środków zablokowanych przez bank, do czasu ich rozliczenia. Dlatego pojawia się różnica pomiędzy tym, ile naprawdę mamy na koncie, a jakie jest jego saldo. Dostępne środki z konta to rzeczywista kwota na rachunku, którą klient może wypłacić w dowolnej chwili. Saldo ujmuje jeszcze środki wydane przez właściciela konta, ale jeszcze nierozliczone, ponieważ bank w przeważającej ilości przypadku ma opóźnienie w takich rozliczeniach transakcji.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Przykład z życia
Klient banku posługując się kartą płatniczą, kupuje w sklepie buty za 100 zł. W kolejnym sklepie wydaje 50 zł na produkty spożywcze. Wie, że na koncie z początkiem dnia miał 1000 zł. Kiedy przychodzi do domu i sprawdza stan rachunku, widzi: saldo konta 1000 zł, dostępne środki: 850 zł. Oznacza to, że bank nie rozliczył jeszcze transakcji dokonanych kartą w tym samym dniu. Dlatego zablokował środki klienta przeznaczony na ten cel, aby nie zostały wydane przy kolejnych transakcjach lub wypłacone z konta w bankomacie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Transakcje nierozliczone
Dostępne środki i saldo konta różnią się od siebie. Ta różnica spowodowana jest faktem istnienia transakcji nierozliczonych. Są one rozliczane w sesjach bankowych, dlatego może się zdarzyć, że spora część salda konta będzie zablokowana do czasu rozliczenia. Klient nie może korzystać z takich środków - są one wirtualne i nie należą już do niego. Widnieją na koncie tylko dlatego, że bank jeszcze ich nie rozliczył, ale bez wątpienia zrobi to w najbliższym czasie.

Komentarze

comments powered by Disqus