A A A
drukuj

Dla kogo dopłaty do czynszu?

Data publikacji: 2019.01.21 godz. 13:42
OCENA
5,0/5

Rząd przygotowywał program wspierający młode osoby w kwestiach mieszkaniowych. Program „Mieszkanie na Start” zakłada dopłaty do czynszu do wynajmowanego mieszkania, dzięki temu staje się ono tańsze. Komu i kiedy będą przysługiwać dopłaty?

Fot: Komu należy się dopłata do czynszu?

Dopłaty do czynszu należą się tylko osobom wynajmującym mieszkania objęte prawem dopłat, które spełniają kryterium dochodowe. Dla dwuosobowego gospodarstwa domowego będzie to 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. 

 

Założenia programu „Mieszkanie na Start”
Od 1 stycznia 2019 roku ruszył w Polsce nowy program rządowy „Mieszkanie na Start”. To system uwzględniający dopłaty do czynszu w wynajmowanym mieszkaniu. Podstawą funkcjonowania programu jest ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Przepisy ustawy zakładają, że w latach 2023-2028 wydatki budżetu centralnego z tytułu Mieszkania na Start nie będą rokrocznie przekraczać 2 mld zł.
W pierwszym roku funkcjonowania programu „Mieszkanie na Start” rząd zagospodarował na dopłaty do czynszu maksymalnie 400 mln zł, a w 2020 roku będzie to już 800 mln zł. W 2021 roku ze stworzonego na potrzeby realizacji programu Funduszu Dopłat będzie maksymalnie 1,2 mld zł, a w 2022 roku 1,6 mld zł. Funduszem tym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, choć realizacja dopłat leży w gestii samorządów gminnych.

Warunki uzyskania dopłat
Beneficjentami programu „Mieszkanie na Start” są nie tylko obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, ale i cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie wskazanego w ustawie tytułu, np. w związku z podjęciem pracy zawodowej. Takie osoby muszą być jednocześnie najemcami mieszkania oddanego do używania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą lub spółką gminną. Beneficjent musi złożyć wniosek o dopłatę dotyczącą mieszkania, które zasiedlił po raz pierwszy od 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.
Warunkiem uzyskania dopłat do czynszu jest ponadto:

  • posiadanie zdolności czynszowej, tj. zdolności do regularnego uiszczania czynszu,
  • spełnianie warunków dochodowych, majątkowych,
  • zawarcie umowy najmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminną lub naboru uzupełniającego przeprowadzonego przez wynajmującego.

Sprawdź oferty kredytów hipotecznych w porównywarce eBroker.pl »

Kluczową kwestią dla przyznania dopłat do czynszu jest dochód beneficjenta, który powinien być na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup mieszkania na lokalnym rynku. Najemca nie może być właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania i musi zamieszkiwać mieszkanie objęte prawem dopłat.
Kryterium dochodowe przy „Mieszkaniu na Start” odnosi się do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. W zależności od liczebności gospodarstwa domowego wynosi ono:

  • 60 proc. kwoty bazowej dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
  • 90 proc. kwoty bazowej dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
  • 120 proc. kwoty bazowej dla trzyosobowych gospodarstw domowych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wraz z powiększaniem się o jedną osobę gospodarstwa domowego kryterium dochodowe rośnie o 30 punktów procentowych. Dopłaty przewidziano na maksymalnie 15 lat.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »