A A A
drukuj

Dobrowolne ubezpieczenie szkolne dla dziecka - jak wybrać dobrą ofertę?

Data publikacji: 2018.10.03 godz. 14:19
OCENA
4.8/5

Ubezpieczenie szkolne dla dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli jest dobrowolne i rodzice sami muszą podjąć decyzję, czy ubezpieczyć swoją pociechę. Sprawdźmy, na jakie kwestie należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze oferty ubezpieczeniowej spośród dostępnych propozycji.

Fot: Szkolne ubezpieczenie dla dzieci - warto?

Dobre ubezpieczenie szkolne powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji rodziców i ich pociech. Jeśli dziecko jest aktywne, trenuje dyscypliny sportowe, często wyjeżdża, to ubezpieczenie powinno mieć szerszy zakres, niż w innych przypadkach. Przed wyborem polisy zwrócić trzeba uwagę na rodzaje świadczeń podstawowych i dodatkowych. 

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe!
Należy powiedzieć sobie raz na zawsze, że grupowe ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży szkolnej nie jest przymusowe. Ma charakter dobrowolny i szkoła nie może przymuszać żadnego ucznia i jego rodziców do uiszczenia składki na takie ubezpieczenie. Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że skoro w szkole podawana jest wysokość składki ubezpieczeniowej, a placówka pośredniczy w wyborze i oferowaniu ubezpieczenia, każdy uczeń musi być objęty ubezpieczeniem. Nic bardziej mylnego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Szkoły zresztą odchodzą już od oferowania rodzicom i uczniom polis NNW dla swoich uczniów. Można więc samodzielnie dokonać wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia. Jak tego dokonać?

Składka nie jest najważniejsza
Błędem popełnianym przez wielu rodziców wykupujących ubezpieczenie przedszkolne lub szkolne jest branie pod uwagę wyłącznie wysokości składki rocznej na taką polisę. Cena jest ważna i rzeczywiście może być kryterium wyboru ubezpieczenia, ale nie powinna być najważniejsza. Może rozstrzygnąć, którą z wybranych kilku ofert ubezpieczeniowych ostatecznie wybierze klient.
Dla najtańszych ofert ubezpieczeniowych składka może wynosić nieco ponad 30 zł na rok. Za taką kwotę nie można liczyć na wysokie świadczenia i szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Będziemy mieć do czynienia z podstawowym ubezpieczeniem dla dziecka.
Niska składka ubezpieczeniowa na ubezpieczenie szkolne wiąże się z niską kwotą gwarancyjną i symbolicznymi świadczeniami, jakie wypłacane są w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego w czasie trwania ochrony z polisy.

Suma ubezpieczenia i jego zakres
Najważniejszym punktem polisy ubezpieczeniowej jest suma ubezpieczenia. W najtańszych ubezpieczeniach nie jest ona wysoka - około 10-20 tys. zł. Od niej wyliczane są świadczenia dla poszkodowanych, zgodnie z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu. Tu również w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinniśmy sprawdzić, jaki procent uszczerbku na zdrowiu odpowiada popularnym urazom, np. złamaniu kończyny.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Trzeba sprawdzić też zakres ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa uruchamiana jest, jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. Wypłacona może być też pełna suma ubezpieczenia, jeśli ubezpieczony umrze. Oprócz ubezpieczenia NNW polisa szkolna może obejmować koszty leczenia, ale wyłącznie do pewnej kwoty określonej w umowie. Kompleksowa polisa może dodatkowo obejmować pakiet assistance, w tym organizowanie wizyt lekarskich czy transportu medycznego. Zakres świadczeń powinien być na tyle szeroki, aby kompleksowo chronić ubezpieczonego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »