A A A
drukuj

Ekologiczne kredyty - co do zaoferowania mają banki?

Data publikacji: 2020.08.10 godz. 16:00
OCENA
5.0/5

Ekologia staje się coraz ważniejszą kwestią dla milionów Polaków. Wiemy, jak ważna jest segregacja śmieci czy wykorzystywanie bardziej przyjaznych środowisku systemów ogrzewania. Budujemy domy, które są energooszczędne lub pasywne, a przy tym ekologiczne. Niestety w takich przypadkach ponosimy wyższe koszty budowy czy modernizacji systemu grzewczego. Można je pokryć w dużej mierze ze specjalnych, ekologicznych kredytów, jakie oferowane są w polskich bankach.

Fot: Kredyt ekologiczny

EKOkredyty hipoteczne na budowę domu ekologicznego, a także kredyty i pożyczki na termomodernizację budynku czy instalację fotowoltaiczną – to najważniejsze elementy bankowej oferty kredytów dla eko inwestorów. 

Ekologiczne kredyty hipoteczne
Budowa domu ekologicznego, który będzie przyjazny dla otoczenia i wykorzystywać będzie w maksymalnym stopniu źródła energii odnawialnej, jest kosztowna. Może ona zostać sfinansowana z udziałem kredytów hipotecznych ekologicznych, które korzystają z dofinansowania z budżetu państwa i licznych programów operacyjnych Unii Europejskiej. Wśród takich programów finansowania budowy domów ekologicznych można wymienić:

 • Program Czyste Powietrze,
 • Program Mój Prąd,
 • Program Ochrona Atmosfery,
 • Dofinansowanie ESCO,
 • Premia termomodernizacyjna,
 • Program Ograniczenia Niskiej Emisji.

Jednak tylko niektóre z nich dotyczą kredytów ekologicznych w bankach, które mogą pozyskać dofinansowanie ze strony budżetu państwa czy UE.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Program Czyste Powietrze
W ramach programu Czyste Powietrze można pozyskać dofinansowanie w kwocie 30 000 zł dla podstawowego poziomu i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania, z przeznaczeniem także na częściową spłatę kapitału kredytowego, jeśli został on zaciągnięty na budowę domu ekologicznego.

Program Czyste Powietrze kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych domów lub wydzielonych lokali mieszkalnych z budynku jednorodzinnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie udzielane jest na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na źródła ekologiczne, jakie będą spełniać najwyższe normy oraz na prace termomodernizacyjne w budynkach mieszkalnych.

Premia termomodernizacyjna
Jeśli dana osoba zaciągnęła kredyt hipoteczny na dom ekologiczny, może starać się o premię termomodernizacyjną wypłacaną z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Premia wypłacana jest w wysokości 16 lub 21 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (wyższy poziom obowiązuje przy montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii).

Gdzie uzyskać kredyt ekologiczny?
Kredyt na budowę domu ekologicznego można zaciągnąć w kilku bankach w Polsce. To kredyty o preferencyjnych warunkach udzielania i spłaty. Wśród nich można wymienić:

 • Ekokredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim z możliwością zwrotu całości lub części prowizji,
 • EKOkredyt z dopłatą w BOŚ Banku, pozwalający na sfinansowanie do 90 proc. kosztów inwestycji, z elastycznym okresem kredytowania i preferencyjnym oprocentowaniem.
 • EKOkredyt na fotowoltaikę w BOŚ Banku z RRSO 4,16 proc. w kwocie do 75 tys. zł i do 100 proc. wartości inwestycji, z okresem kredytowania do 10 lat i z karencją w spłacie kapitału do 3 miesięcy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Zdecydowanie Bank Ochrony Środowiska specjalizuje się w udzielaniu kredytów z przeznaczeniem na cele ekologiczne.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
 • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
 • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »