A A A
drukuj

Emeryt już sobie nie dorobi?

Data publikacji: 2016.11.03 godz. 16:21

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,8/5

W ostatnim czasie media informowały, że ZUS zaproponował zakaz dorabiania dla części osób pobierających emeryturę. Rząd na razie nie planuje takiego obostrzenia, ale zapowiadana reforma emerytalna nadal wzbudza wiele wątpliwości.

Fot: Praca dorywcza na emeryturze będzie niemożliwa?

Zmiany dotyczące systemu emerytalnego były jednym z argumentów, które pozwoliły Prawu i Sprawiedliwości na wygranie ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Mimo dużego znaczenia zapowiadanej reformy, po roku pracy nowego rządu wciąż nie mamy stuprocentowej pewności, jakie będą nowe zasady przechodzenia na emeryturę i pobierania tego świadczenia. Niepokój wzbudzają zapowiedzi dotyczące np. dalszego demontażu Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz zakazu dorabiania na emeryturze. To drugie rozwiązanie zaproponował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ramach cyklicznego przeglądu systemu emerytalnego. Rząd na razie zdystansował się od takiej niepopularnej koncepcji, ale sytuacja wciąż nie wygląda na jednoznaczną. Przyszłoroczna podwyżka minimalnych rent i emerytur (do 1000 zł brutto), raczej nie skompensowałaby ewentualnych ograniczeń dotyczących dorabiania. Obecnie emeryci i renciści mają dość dużą swobodę w podejmowaniu legalnej pracy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zakaz dorabiania zmniejszyłby atrakcyjność wcześniejszej emerytury
Zgodnie z propozycją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ewentualny zakaz dorabiania miałby dotyczyć osób w wieku poniżej 67 lat. Warto zwrócić uwagę, że właśnie taki jest docelowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, który został wprowadzony w ramach poprzedniej reformy (2013 r.). Stopniowa podwyżka wieku emerytalnego obecnie dotyczy:

  • kobiet, które urodziły się po 31 grudnia 1952 r. (podwyżka ma trwać do końca 2040 r.)
  • mężczyzn, którzy urodzili się po 31 grudnia 1947 r. (podwyżka ma trwać do końca 2020 r.)

Dla osób przechodzących na emeryturę w IV kw. 2016 roku, powszechny wiek emerytalny wynosi równe 66 lat (mężczyźni) oraz 61 lat (kobiety). Podwyżka wieku emerytalnego nie dotknęła m.in. górników oraz pracowników służb mundurowych.
Dowiedz się więcej o aktualnych zasadach przechodzenia na emeryturę »

Wspomniana propozycja ZUS-u, to pomysł zmniejszający koszty warunkowego przywrócenia niższego wieku emerytalnego (60 lat/65 lat). Już sama perspektywa niższej emerytury, zniechęciłaby wiele osób do skorzystania z wprowadzanych zmian. Zakaz dorabiania byłby dodatkowym argumentem na rzecz dłuższej pracy (według obecnie obowiązujących zasad).
Sprawdź, jak ZUS ustala coroczną waloryzację rent i emerytur »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Aktualnie limit przychodu dorabiającego emeryta jest dość wysoki …
W obecnej sytuacji, dość liberalne zasady dorabiania do emerytury, poprawiają sytuację wielu osób pobierających niższe świadczenia. Warto przypomnieć, że aktualne ograniczenia przychodu emerytów nie dotyczą osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny albo po przekroczeniu wieku emerytalnego nadal kontynuują pracę (u dotychczasowego pracodawcy). W ramach obowiązujących zasad, ZUS bierze pod uwagę tylko przychody z „oskładkowanych” źródeł (np. pracy w ramach etatu, pracy na umowę zlecenie, prowadzenia działalności gospodarczej). Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia również dochody, które emeryt uzyskuje za granicą.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się kiedy ZUS obniży emeryturę »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »