A A A
drukuj

Studenci otrzymają więcej kredytu. Są zmiany w zasadach!

Data publikacji: 2016.10.03 godz. 14:45

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.3/5

Tylko do końca października studenci i doktoranci mogą składać wnioski o kredyt studencki. Na szczęście państwo wprowadziło kilka zmian, które są zdecydowanie pozytywne dla studentów. Zobacz co się zmieniło... 

Fot: Zmiany w warunkach kredytu studenckiego.

Boom edukacyjny w Polsce dobiega koca, a szkoły wyższe zaczynają odczuwać skutki zmian demograficznych. Mimo tego, kredyty studenckie nadal cieszą się dość dużą popularnością. Z tej formy wsparcia od 1998 r. skorzystało lub korzysta ponad 387 tysięcy studentów oraz doktorantów. W nowym roku akademickim, ta liczba beneficjentów może się powiększyć o kolejne 5000 - 6000. Osoby zainteresowane kredytem studenckim, powinny wiedzieć o ważnych zmianach, które obowiązują od bieżącego roku akademickiego. Pierwszą z nich jest skrócony termin składania wniosków kredytowych oraz innych niezbędnych dokumentów. Prócz tego wprowadzono kilka modyfikacji, które są korzystne dla studentów. Kredytowa pomoc państwa jest teraz wyższa i bardziej elastyczna. Po zmianach mogą z niej skorzystać również kandydaci na studentów.

Tym razem student musi załatwić wszystkie formalności do 31 grudnia
Zmiany w zasadach udzielania pomocy finansowej dla studentów zostały wprowadzone na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 lipca 2016 r. (Dz. U. poz. 1013). Wspomniany akt prawny m.in. skraca czas na wnioskowanie o preferencyjny kredyt. W roku akademickim 2016/2017 i następnych latach, wnioski kredytowe wraz z niezbędnymi załącznikami można składać od 15 sierpnia do 31 października 2016 r. Wcześniej graniczny termin upływał 15 listopada nowego roku akademickiego. Kolejna zmiana dotyczy czasu na podpisanie umowy z bankiem. Ten termin niestety został skrócony do 31 grudnia 2016 r. W poprzednim roku, zawarcie umowy o preferencyjny kredyt studencki było możliwe do końca marca.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Ciekawą nowością, jaką wprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) jest możliwość wnioskowania o kredyt studencki przez osoby nie posiadające jeszcze formalnego statusu studenta lub doktoranta. Mowa o studentach/doktorantach składających wniosek przed rozpoczęciem roku akademickiego. Tacy wnioskodawcy zawrą umowę z bankiem po potwierdzeniu swojego statusu studenta lub doktoranta. Wcześniej bank rozpatrzy ich wniosek na podstawie dokumentu potwierdzającego udział w rekrutacji na studia lub przyjęcie na studia (pierwszego, drugiego albo trzeciego stopnia).
W kontekście banków udzielających kredytów studenckich warto nadmienić, że ich liczba nie uległa zmianom. Studenci oraz doktoranci mogą złożyć odpowiednie dokumenty w PKO Banku Polskim, Banku PEKAO, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. (oraz bankach spółdzielczych zrzeszonych w jego grupie) i SGB - Banku S.A. (i bankach spółdzielczych zrzeszonych w jego grupie). Dane MNiSW wskazują, że do tej pory studenci najczęściej wybierali usługi PKO BP (76,4% umów) oraz Banku PEKAO (18,9% umów). Popularność banków spółdzielczych była znacznie mniejsza (4,7% umów).

Od bieżącego roku bank wypłaci studentowi nawet 1000 zł miesięcznie
Pozostałe zmiany w zasadach udzielania kredytów studenckich, dotyczą przede wszystkim wysokości miesięcznej wypłaty. Trzeba nadmienić, że od roku akademickiego 2016/2017 istnieje możliwość wyboru jednej z czterech kwot kredytu wypłacanych przez czas trwania nauki:

  • 400 zł/m-c (kwota obniżona)
  • 600 zł/m-c (kwota podstawowa)
  • 800 zł/m-c (kwota podwyższona)
  • 1000 zł/m-c (kwota podwyższona dostępna od roku akademickiego 2016/2017)

Potrzebujesz większej kwoty kredytu? Sprawdź ofertę w banku. Umów się z doradcą »

Wypłata najwyższej miesięcznej kwoty kredytu będzie możliwa, jeżeli bank uzna, że zabezpieczenia przedstawione przez studenta są wystarczające (graniczny termin oceny zabezpieczenia to 20 listopad). Jeśli zabezpieczenie dla każdej z możliwych kwot (nawet 400 zł/m-c) nie zostanie zaakceptowane przez bank, to wniosek kredytowy w konkurencyjnej instytucji będzie można złożyć do 30 listopada 2016 r. Co ważne, nowe zasady wypłaty kredytów studenckich przewidują możliwość zmiany miesięcznej kwoty w trakcie trwania umowy. Dzięki temu, student lub doktorant może dostosować wysokość pomocy kredytowej do swoich potrzeb (np. obniżyć ją po podjęciu pracy).

Warto wspomnieć, że od roku akademickiego 2016/2017 obowiązuje również kolejny limit dochodu na osobę w rodzinie wnioskodawcy. Ta zmiana ma jedynie formalny charakter, gdyż wysokość wspomnianego limitu jest dokładnie taka sama, jak rok wcześniej. O kredyt studencki mogą wnioskować osoby, w których rodzinie na jednego członka przypada dochód nieprzekraczający 2500 zł/m-c. Zdecydowana większość studentów i doktorantów zainteresowanych kredytem, nie będzie miała problemu ze spełnieniem tego kryterium dochodowego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W ramach podsumowania warto dodać, że zmianom nie uległy pozostałe zasady funkcjonowania kredytów studenckich (związane m.in. z wypłatą środków, preferencyjnymi poręczeniami BGK oraz ARiMR, ustalaniem oprocentowania i umorzeniem długu). Wszystkie te kwestie dokładnie omówiliśmy w naszym ubiegłorocznym artykule z cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia”.
Dowiedz się, jakie są zasady działania kredytu studenckiego i możliwości umorzenia »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus