A A A
drukuj

Gdzie lokować oszczędności by zaczęły na siebie zarabiać?

Data publikacji: 2016.01.29 godz. 14:17
OCENA
2,3/5

Systematyczne oszczędzanie z czasem przynosi duże kwoty. Jednak jeśli gromadzimy je w przysłowiowej skarpecie nie zarabiają na siebie. Tracą wręcz na wartości!  Rozsądne ich inwestowanie umożliwia jednak naszym oszczędnościom realizację tego, do czego zostały stworzone: zarabiania i w efekcie czerpania korzyści w przyszłości z ich pomnażania.

Fot: Gdzie lokować oszczędności by zaczęły na siebie zarabiać?

Aby małymi krokami budować duży kapitał, trzeba zacząć inwestować oszczędności już dziś. Im dalej w czasie odłożymy tę decyzję, zmuszeni będziemy do odkładania dużo większych sum pieniędzy, by uzyskać ten sam zamierzony cel.

O czym warto wiedzieć inwestując oszczędności?
Nie istnieje uniwersalna recepta na sukces. Są jednak zasady o których warto pamiętać inwestując środki finansowe.
Początkującym inwestorom radzimy aby nie rzucali się od razu „na głęboką wodę”. Lepiej zacząć od inwestowania niewielkich kwot lub lokowania środków w pewniejsze instrumenty finansowe.
Jesteś początkującym inwestorem? Eksperci portalu InvestRoom bezpłatnie pomogą Ci w doborze optymalnych inwestycji dla Twoich oszczędności. Dowiedz się więcej »
W środowisku inwestorów często używane są pojęcia portfel inwestycyjny czy dywersyfikacja portfela. Cóż to takiego? Portfel inwestycyjny można porównać do zwykłego portfela, który posiada każdy z nas, z tą różnicą, że miejsce banknotów i monet w portfelu inwestycyjnym zajmują instrumenty finansowe o różnej wartości.
Czynnikiem, który ma wpływ na wartość inwestycji jest ryzyko, które możemy minimalizować właśnie poprzez dywersyfikację portfela, czyli gromadzenia w nim różnych instrumentów, o różnej wartości i stopniu ryzyka. Jeśli jeden instrument straci, zysk na pozostałych może pokryć tę stratę. Dla przykładu Twój portfel inwestycyjny może być złożony:

Sprawdź jak mógłby wyglądać Twój portfel inwestycyjny na InvestRoom »
Inwestowanie to długotrwały proces. Z zysków będziemy się cieszyć w przyszłości. Uważany za najlepszego inwestora na świecie 85-letni Amerykanin Warren Buffett, zajmuje się inwestycjami od ponad 70 lat. Zaczynał od zakupu jednej działki w Nebrasce, a dziś jego majątek wyceniany jest na blisko 70 miliardów dolarów. Świadomy inwestor przede wszystkim pogłębia swą wiedzę. Lektura prasy i bieżące śledzenie portali poświęconych inwestycjom pozwala mu obserwować, co dzieje się na rynkach finansowych. Ponieważ niewiele osób ma na to czas, powstają specjalistyczne portale, takie jak InvestRoom, które pomagają wyselekcjonować optymalne oferty inwestycyjne: sprawdzonych, rzetelnych firm i banków, a przy tym o stosunkowo wysokich stopach zwrotu z inwestycji.

W co zatem inwestować ?
Dla osób, które nie są zawodowymi inwestorami i chcą lokować pieniądze w typowych formach inwestowania, proponujemy przyjrzeć się inwestycjom w trzy poniższe instrumenty finansowe.

  • Lokaty bankowe  propozycja inwestycji dostępna dla każdego. Wystarczy mieć niewielki kapitał, by z niej skorzystać. Lokaty można założyć bez wychodzenia z domu. W wielu przypadkach nie trzeba być nawet klientem danego banku, ani posiadać rachunku osobistego. Minusem jest stopa zwrotu, która w tym przypadku nie jest najwyższa. Oprocentowanie lokat obecnie wynosi maksymalnie 3,2%. Sprawdź lokatę rekomendowaną przez ekspertów InvestRoom »
  • Obligacje korporacyjne – są to instrumenty, które emitują banki oraz firmy. Inwestor kupuje obligację na określony czas, np. 2 lata, po upływie którego emitent zobowiązuje się do ich wykupu za określoną sumę po upływie czasu wskazanego w umowie. Niemniej w trakcie tego okresu inwestor, który zakupił obligację ma prawo do wypłaty odsetek od zainwestowanej kwoty (nawet do 10% rocznie). Sprawdź obligacje rekomendowane przez ekspertów InvestRoom »
  • Akcje – są to instrumenty, które emitują spółki akcyjne. W przeciwieństwie do obligacji nie oferują stałego dochodu w postacie wypłaty odsetek, ale udział w zyskach spółki. Akcje dają możliwość uzyskania większego zwrotu z inwestycji, niemniej obarczone są jednak większym ryzykiem. 

Podsumowując: osobom, które dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem rekomendujemy lokowanie oszczędności w obligacje oraz lokaty oraz zachęcamy do konsultacji swoich decyzji inwestycyjnych z ekspertami serwisu InvestRoom. Serwis nie tylko umożliwia bezpośredni kontakt z emitentem danego instrumentu finansowego, ale też pozwala na zbudowanie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, dzięki temu, że spółki oraz banki, których oferty są tam prezentowane, reprezentują różne branże oraz poziomy zysku i ryzyka.

Komentarze

comments powered by Disqus