Świąteczne zakupy to coroczny test dla naszych organizmów i portfeli, a wydatki związane z przygotowaniem domowych Świąt stanowią znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Te wydatki wiążą się z zakupem prezentów, przygotowaniem Wigilii i rodzinnych spotkań, wyjazdami do najbliższych oraz imprezą sylwestrową. W tym czasie zwykle pośpiech dominuje nad rozsądkiem i chłodna ekonomiczna kalkulacją. A często zadłużamy się korzystając z karty kredytowej lub zaciągając pożyczkę gotówkową, co wiąże się potem ze spłata przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Zatem zastanówmy się jak ograniczyć ryzyko pustego portfela okresie poświątecznym i uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe.
Po pierwsze – ustal limit możliwych wydatków.
W przedświątecznej gorączce nikt nie chce myśleć o planowaniu finansowym, ale za taką lekkomyślność możemy wkrótce słono zapłacić. Brak jakichkolwiek założeń co do wysokości bożonarodzeniowych wydatków to prosta droga od spontanicznych zakupów do zadłużenia. Jeśli nie przyjmiemy z góry, ile chcemy wydać, to łatwo damy się ponieść iluzji pełnego portfela.
Planowanie świątecznego budżetu powinniśmy zacząć od oszacowania, na ile nas stać. Najlepiej już na tym etapie powściągnąć konsumpcyjne zapędy. Jeśli potrzeby są większe niż możliwości, to kredyt wcale nie jest odpowiednim wyjściem. Chyba że jest to kredyt krótkoterminowy i darmowy – karta kredytowa będzie wsparciem tylko wtedy, jeśli po Nowym Roku spodziewamy się większego dopływu gotówki.
W utrzymaniu dyscypliny finansowej pomaga podzielenie bożonarodzeniowego limitu na kilka kategorii, na przykład prezenty, żywność i podróże. Realizację budżetu należy oczywiście śledzić, odnotowując wypływające środki. Ci, którzy już prowadzą domową buchalterię, będą mieli łatwiej, a dla reszty to dobry moment, by wreszcie zacząć się przyglądać domowym finansom.
Po drugie – staraj się nie kupować w ostatniej chwili
Kupowanie w pośpiechu i na ostatnia chwilę stwarza zagrożenia dla konsumentów. Wybieramy wówczas produkty przypadkowe, nie zawsze potrzebne przepłacając i nie sprawdzając gwarancji oraz możliwości zwrotu towarów. Zaciągamy wówczas szybkie pożyczki gotówkowe lub korzystamy z karty kredytowej. A to skutkuje spłacaniem zadłużenia prze kolejne miesiące.
Po trzecie - szukaj okazji w Internecie.
Należy podkreślić, żesklepy internetowe bywają znacznie tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki , a znajdziemy w nich nierzadko oryginalne upominki, których na próżno szukać na półkach w marketach. Ponadto kupując w sieci mamy więcej czasu do namysłu, możemy się też poradzić sprzedawcy i negocjować formy płatności. Jeśli okaże się, że potencjalny prezent nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, możemy go zwrócić w ciągu 14 dni.
Po czwarte - ustal wcześniej fundusz świąteczny patrząc na swoje możliwości finansowe
Możemy się przygotować do zakupów wcześniej poprzez odkładanie co miesiąc niewielkiej kwoty na osobny rachunek oszczędnościowy budując domowy fundusz bożonarodzeniowy. To, co pozostanie z rocznego funduszu może zostać przeniesione na następny rok. Wiele instytucji finansowych pozwala na tworzenie osobnych subkont albo lokat - skarbonek, którym można przypisywać własne nazwy. Nadanie gromadzonym środkom nazwy odnoszącej się do określonego celu pomniejsza prawdopodobieństwo, że sięgniemy po nie w chwili słabości.
Po piąte -pamiętaj, by dzień święty święcić.
Nie każdy prezent musi być kosztowny, a kolacja wigilijna oraz Bożonarodzeniowe spotkania powinny mieć charakter świąteczny i religijny. Nie zapominajmy o tym Święta to czas refleksji, odpoczynku, spotkań z rodziną, oderwania się od codziennych obowiązków. To dlatego czas Bożego Narodzenia ma charakter świąteczny, bo jest raz w roku i ma służyć spojrzeniu z dystansu na nasze życie i potrzeby. Warto stale pamiętać o tym, co najważniejsze.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.