A A A
drukuj

Ile kosztuje prawo jazdy?

Data publikacji: 2019.03.08 godz. 12:27
OCENA
5.0/5

Posiadanie prawa jazdy jest konieczne, jeśli chcemy być kierowcą pojazdu mechanicznego. Najbardziej powszechne jest prawo jazdy kat. B pozwalające na prowadzenie samochodów osobowych. Ile kosztuje zrobienie kursu i ostateczne uzyskanie takiego dokumentu?

Fot: Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy?

Prawo jazdy uzyskuje się po przejściu kursów w szkole jazdy oraz po zdaniu stosownych egzaminów. Za wszystko można zapłacić nawet około 2500 zł. 

Zanim przystąpimy do kursu
Liczne ośrodki szkoleniowe w całym kraju organizują kursy na prawo jazdy, pozwalające na zdobycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, co pozwoli na pozytywne zdanie egzaminu w ośrodku egzaminacyjnym.
Jeszcze zanim kursant przystąpi do pierwszych zajęć, musi jednak obowiązkowo wyrobić tzw. PKK. To Profil Kandydata na Kierowcę. Każdy posiadacz PKK otrzymuje numer identyfikacyjny osoby starającej się o prawo jazdy. Nie trzeba płacić za stworzenie PKK, ale wcześniej trzeba zgromadzić i złożyć dokumenty, za które w wielu przypadkach się płaci. Koszty ponosi się w związku z:

  • badaniami lekarskimi - są one konieczne dla stwierdzenia przez lekarza, czy dana osoba będzie mogła w przyszłości prowadzić samochód oraz na jak długo zostanie jej wydane prawo jazdy - koszt badań indywidualnie to 200 zł, a z pośrednictwem szkoły jazdy - nawet o 50-100 zł mniej;
  • zrobieniem zdjęć - koszt kompletu zdjęć to około 20 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wniosek o PKK składa się z wynikami badań i zdjęciem we właściwym Starostwie Powiatowym. Najczęściej wniosek o założenie PKK można uzyskać w szkole jazdy lub na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Koszty kursu
Na kurs na prawo jazdy może zapisać się już 17-latek, ale maksymalnie na 3 miesiące przed urodzinami, o ile będzie miał pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. W przeciwnym wypadku trzeba czekać do ukończenia pełnoletniości.
Kurs na prawo jazdy kategorii B kosztuje sporo, ale ceny są mocno zróżnicowane w Polsce - ze względu na miejsce, w którym robimy kurs oraz ze względu na daną szkołę. Za kurs podstawowy zapłacić trzeba od 1200 zł do nawet 2200 zł. Rankomat podaje, że na początku 2019 roku wśród wszystkich miast wojewódzkich najwięcej za kurs na prawo jazdy płacili mieszkańcy Poznania, a najmniej - Kielc.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Po zaliczeniu kursu teoretycznego i praktycznego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Tu również trzeba ponieść opłatę za zapisanie się na formalny egzamin. Część teoretyczna kosztuje 30 zł, a część praktyczna - 140 zł, czyli łącznie 170 zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »