A A A
drukuj

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Data publikacji: 2018.12.07 godz. 14:15
OCENA
5,0/5

Największym skarbem każdego rodzica są jego pociechy. Z drugiej strony, wychowanie i utrzymanie dziecka kosztuje niemało i przy podejmowaniu decyzji o chęci powiększenia rodziny warto brać te kwestie pod uwagę. Centrum im. Adama Smitha podliczyło, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Fot: Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Zdaniem ekspertów z Centrum im. Adama Smitha wychowanie jednego dziecka w Polsce pochłania nawet 210 tys. zł. Pod uwagę brane są przy tym koszty wychowania od urodzenia do 18. roku życia. 

Raport 2018
Centrum im. Adama Smitha opracowało cykliczny raport „Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018”. To siódma edycja tego raportu, która pojawia się co roku. Eksperci oszacowali, ile kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce - od chwili narodzin do osiągnięcia granicy pełnoletniości, czyli osiemnastego roku życia.
Zgodnie z przedstawionymi w raporcie obliczeniami wychowanie dzieci kosztuje:

  • od 190 tys. zł do 210 tys. zł przy jednym dziecku,
  • 350 tys. zł do 385 tys. zł przy dwójce dzieci,
  • od 460 tys. zł do ponad 500 tys. zł przy trójce dzieci.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co ciekawe, koszt wychowania trzeciego dziecka to zaledwie około 60 proc. kosztów wychowania pierwszego dziecka.

Wzrost wydatków na dzieci
Jedną z konkluzji po przeczytaniu raportu jest to, że rok do roku wzrosły wydatki na dzieci w polskich rodzinach. Eksperci wskazują, że może być to spowodowane tym, że mamy więcej pieniędzy dla najmłodszych, z uwagi na realizację w Polsce programu „Rodzina 500 plus”. Co miesiąc na dziecko można otrzymać 500 zł z budżetu państwa. Przy pierwszym dziecku należy spełnić kryteria dochodowe, ale już na każde drugie i kolejne dziecko świadczenie to jest wypłacane bezwarunkowo - wystarczy, aby rodzic złożył stosowny wniosek do miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Jak wygląda typowa polska rodzina?
Choć pieniądze mają znaczenie dla większości z nas, nie wszystkie rodziny biorą tę kwestię pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o dziecku. Niski poziom dzietności w polskich rodzinach po części jest skutkiem istniejących obaw o to, że nie podołamy kosztom wychowania pociechy. Pod uwagę brane są tu także koszty utraconych możliwości zarobkowania, które ponoszą głównie kobiety, rezygnujące z pracy na rzecz wychowania dziecka.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wśród polskich rodzin największą grupę stanowią małżeństwa z dziećmi, choć ich liczba w ogólnej ilości małżeństw zmniejsza się od 1970 roku. Wielu małżonków odkłada decyzję o rodzicielstwie, w wyniku czego prawie 25 proc. małżeństw nie ma dzieci. Z drugiej strony prawie 20 proc. rodzin to matki samotnie wychowujące dzieci.

Komentarze

comments powered by Disqus