A A A
drukuj

Ile maksymalnie kredytu mogę otrzymać?

Data publikacji: 2018.04.13 godz. 15:41
OCENA
5,0/5

Bank wskazuje, ile maksymalnie klient otrzyma kredytu, bez względu na jego typ, na podstawie oszacowanej zdolności kredytowej danej osoby. Jakie czynniki na nią wpływają?

Fot: Maksymalna zdolność kredytowa. Ile wynosi?

Bank przy szacowaniu maksymalnej wysokości kredytu bierze pod uwagę wiarygodność i zdolność kredytową klienta. Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny znaczenie również ma wartość nieruchomości zabezpieczającej spłatę zobowiązania. 

Czym jest zdolność kredytowa?
Maksymalna kwota kredytu udzielanego w banku lub w SKOK-u (spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) uzależniona jest w wysokim stopniu od oszacowanej dla klienta lub klientów zdolności kredytowej. Zdolność ta jest uzależniona zaś od sytuacji finansowej, w jakiej znajdują się potencjalni kredytobiorcy.
Banki mają własne metody określania zdolności kredytowej, ale najczęściej jest ona wypadkową takich czynników jak:

  • wysokości dochodów miesięcznych,
  • wysokość ponoszonych kosztów miesięcznych - na utrzymanie domu lub mieszkania, samochodu, rodziny itp.,
  • obowiązkowe obciążenia finansowe - raty innych kredytów lub pożyczek, alimenty itp.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę i inne, mniej oczywiste czynniki właściwe dla danego klienta, m.in. miejsce zamieszkania, stan cywilny, wiek, liczba dzieci, historia obsługi dotychczasowego zadłużenia, czy nawet wykonywany zawód.
Jeśli wniosek kredytowy składany jest przez kilka osób w banku, to ten przy wyliczaniu zdolności kredytowej dla całego wniosku będzie brał pod uwagę sytuację finansową głównego kredytobiorcy i wszystkich współkredytobiorców.

Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego
Szczególnym rodzajem zobowiązania kredytowego udzielanego przez bank jest kredyt hipoteczny. W jego przypadku nie tylko indywidualna zdolność kredytowa klienta wpłynie na jego ostateczną, maksymalną wysokość - wpłynie na to również wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty zobowiązania.
Relacja pomiędzy wartością zabezpieczenia a maksymalną kwotą kredytu, nazywana wskaźnikiem LtV, nie może przekroczyć 80-90 proc. Oznacza to, że klient musi dysponować wkładem własnym. Od 2017 roku wkład ten powinien wynieść 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości, ale 10 proc. może zostać zastąpione odpowiednimi ubezpieczeniami.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wiarygodność kredytowa ma znaczenie
Sam fakt udokumentowania stałych dochodów o odpowiedniej wysokości może nie być dla banku wystarczający, dla udzielenia kredytu w pożądanej wysokości. Maksymalna wielkość zobowiązania uzależniona jest też od wiarygodności kredytowej klienta. Najlepiej, aby miał on dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), bez opóźnień w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych, ale jednocześnie już spłacał kiedyś kredyt.
Bierze się także pod uwagę źródło dochodów. Lepiej postrzegane są osoby, które pracują na stałe, na etacie i mają względnie wysokie dochody niż te, które uzyskują dochody na podstawie umów cywilnoprawnych, choćby i były znacznie wyższe.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »