A A A
drukuj

Ile pieniędzy przeciętny Polak pożycza na mieszkanie?

Data publikacji: 2018.02.06 godz. 14:55
OCENA
0/5

Stosunkowo wysokie ceny mieszkań obowiązujące na polskim rynku nieruchomości oraz stosunkowo niski poziom dochodów niektórych nabywców lokali mieszkalnych sprawiają, że zadłużają się oni coraz mocnej, wykorzystując przy tym całkowicie posiadaną zdolność kredytową. Ile przeciętny Polak musi pożyczyć pieniędzy z banku, aby móc pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania?

Fot: Ile Polacy pożyczają na mieszkania?

Około 233 tys. zł przeciętnie zaciągamy na zakup mieszkania. Rośnie jednocześnie poziom zdolności kredytowej Polaków, dlatego banki są skłonne udzielać coraz wyższych zobowiązań.

Dostęp do kredytu mieszkaniowego
Dane z raportu Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego stabilności systemu finansowego w naszym kraju, zawierają między innymi informacje o możliwościach pozyskania kredytu mieszkaniowego. Rośnie poziom dostępnego kredytu mieszkaniowego, co można zinterpretować w taki sposób, jaką maksymalną kwotę z przeznaczeniem na zakup mieszkania średnio może pożyczyć osoba otrzymująca przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. NBP brał przy tym pod uwagę takie kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych jak okres spłaty i oprocentowanie oraz minimalny dochód do dyspozycji kredytobiorcy, który klient musi mieć po spłaceniu raty kapitałowo-odsetkowej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W pierwszej połowie 2017 roku dostępny kredyt mieszkaniowy wynosił np. w Warszawie ponad 437 tys. zł, natomiast w takich miastach jak Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław 341 733 zł. Z kolei w mniejszych miastach, jak Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zielona Góra można było średnio pożyczyć jeszcze mniej - 255 890 zł.
W stosunku do ubiegłych lat kwoty dostępnych kredytów wzrosły, co spowodowane jest głównie:

  • podwyżką nominalnych wynagrodzeń,
  • poprawą koniunktury gospodarczej w Polsce,
  • spadkiem stopy WIBOR.

Ile pieniędzy pożyczamy na mieszkanie?
Open Finance oszacował, że rodzina trzyosobowa z dobrą historią kredytową, gdzie każdy z dorosłych dostaje na rękę 5772,06 zł i w chwili wyliczania zdolności kredytowej nie ma innego zobowiązania, otrzyma ponad 500 tys. zł kredytu, m.in. w ING Banku Śląskim, eurobanku i w Citi Handlowym. Taki kredyt będzie dostępny jedynie wtedy, gdy kredytobiorcy będą dysponowali pokaźnym, wymaganym przez banki, 20-procentowym wkładem własnym.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Niskie stopy procentowe na polskim rynku finansowym zachęcają Polaków do zaciągania wysokich kredytów mieszkaniowych. Tylko w II kwartale 2017 roku banki udzieliły prawie 50 tys. nowych kredytów mieszkaniowych na kwotę 11,69 mld zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »