A A A
drukuj

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Data publikacji: 2018.06.13 godz. 14:43
OCENA
4,2/5

Zanim bank udzieli klientowi kredytu hipotecznego, skrupulatnie zbada jego wiarygodność i zdolność kredytową. Dla zdolności tej bardzo istotna jest wysokość uzyskiwanych przez potencjalnego kredytobiorcę zarobków. Jakie wynagrodzenie trzeba mieć, aby bank zaakceptował wniosek kredytowy?

Fot: Jakie dochody do kredytu hipotecznego?

Wystarczy, że para kredytobiorców będzie zarabiać tyle, ile wynosi minimalna płaca krajowa, aby móc zaciągnąć kredyt opiewający nawet na 280 tys. zł i zrealizować swoje plany zakupu mieszkania. 

Niewielkie dochody, ale stabilne źródło
Wbrew pozorom banki nie wymagają od swoich potencjalnych kredytobiorców bardzo wysokich dochodów dla udzielenia kredytu hipotecznego. Pewne, choć mniejsze dochody, również mogą spowodować, że bank przychyli się do wniosku o kredyt. Mogą one pochodzić z pracy na etacie, na podstawie umowy bezterminowej, najlepiej w instytucjach stabilnych, które nie są zagrożone bankructwem w takim stopniu, jak prywatni przedsiębiorcy.
Przyjmuje się, że para kredytobiorców osiągająca co miesiąc dochody na poziomie dwukrotności minimalnej płacy, będzie w stanie otrzymać kredyt nawet do 300 tys. zł. Natomiast jeśli o taki sam kredyt hipoteczny będzie starał się singiel z wynagrodzeniem w kwocie 2100 zł brutto miesięcznie, nie otrzyma pożądanego finansowania, a bank co najwyżej zaproponuje mu niższy kredyt.
Zobacz oferty kredytów hipotecznych »

Gdzie po kredyt z pensją w wysokości najniższej krajowej?
W Polsce minimalna płaca wynosi 2100 zł brutto, czyli około 1530 zł netto. Serwis Bankier.pl przygotował w kwietniu ranking kredytów hipotecznych, które można zaciągnąć przy wnioskowaniu o kredyt dwóch osób z dochodami łącznymi na poziomie 3060 zł netto. Szacowana zdolność kredytowa takich klientów wyniosła od 284 890 zł w mBanku, poprzez 240 000 zł w Deutsche Banku i 212 052 zł w Banku Zachodnim WBK, aż po zaledwie 163 600 zł w banku PKO BP. We wszystkich przypadkach założono, że klienci wnoszą minimalny, 20-proc. wkład własny.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Znacznie gorzej sytuacja z kredytowaniem hipotecznym przedstawia się, gdy o kredyt wnioskuje singiel z pensją minimalną 1530 zł netto miesięcznie. Żaden z polskich banków ujętych we wspominanym rankingu nie udzieli mu kredytu opiewającego na 140 000 zł. Minimalnie musiałby zarabiać w granicach od 1700 zł netto (kredyt udzielony przez Credit Agricole na 140 000 zł), a najwięcej 3000 zł netto miesięcznie (kredyt na 140 000 zł udzielony przez Citi Handlowy).

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »