A A A
drukuj

Jak czytać Księgę wieczystą nieruchomości?

Data publikacji: 2019.05.10 godz. 12:01
OCENA
4.5/5

Przy zakupie mieszkania czy domu ważnym elementem, który należy sprawdzić, jest księga wieczysta nieruchomości. Staje się ona też istotna, jeśli klient chce zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, co wywołuje konieczność dokonania wpisu do hipoteki. Czym jest księga wieczysta i w jaki sposób ją sprawdzać?

Fot: Co znajduje się w księgach wieczystych nieruchomości?

Księga wieczysta nieruchomości jest źródłem informacji o danej nieruchomości - jej lokalizacji, właścicielach czy obciążeniach z tytułu służebności, czy hipoteki

Rejestr centralny
Księga wieczysta jest ogólnodostępnym rejestrem publicznym, dotyczącym stanu prawnego nieruchomości. Niezależnie od tego, jaki charakter ma nieruchomość, czy jest to mieszkanie, dom, działka czy lokal użytkowy, może istnieć lub można założyć dla niej księgę wieczystą. Ponadto to właśnie w niej znajdują się podstawowe dane nieruchomości i to, co najważniejsze z perspektywy kupującego lub kredytobiorcy - ewentualne obciążenia hipoteczne.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jak zbudowana jest księga wieczysta?
Każda księga wieczysta ma tę samą budowę. Dzieli się na cztery części, z których każda odpowiada za inny rodzaj informacji:

  • Dział I - Informacje o nieruchomości; obejmuje dwie części:
    I-O - „Oznaczenie nieruchomości” wraz z danymi geodezyjnymi i adresowymi,
    I-Sp - „Spis praw związanych z własnością” - prawa przysługujące właścicielom (lub wieczystym użytkownikom) nieruchomości.
  • Dział II - Własność - szczegółowe dane o właścicielu lub wieczystym użytkowniku danej nieruchomości.
  • Dział III - Prawa, roszczenia i ograniczenia,
  • Dział IV - Hipoteka - hipoteki obciążające nieruchomość wraz z ich rodzajem, walutą i sumą.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Na co zwrócić uwagę w KW?
Znając numer księgi wieczystej nieruchomości, bez problemu przez internet można sprawdzić, jakie zapisy się w niej znajdują. Tu też pojawia się dla wielu osób problem, ponieważ nie wiedzą, na co zwracać w takim przypadku szczególną uwagę.
W I Dziale KW trzeba upewnić się co do rzeczywistej lokalizacji nieruchomości. Musi ona pokrywać się z jej adresem w księdze. Warto sprawdzić wielkość powierzchni i ilość oraz rodzaj pomieszczeń, jak i przeznaczenie nieruchomości.
W II Dziale można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za właściciela nieruchomości, rzeczywiście nim jest, albo czy nie ma współwłasności.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Dział III jest szczególnie ważny dla wszystkich, którzy kupują mieszkania, działki czy lokale użytkowe, ponieważ prezentuje ewentualne prawa i roszczenia przysługujące osobom trzecim wobec nieruchomości. Mogą pojawić się tu informacje np. o służebności obciążających nieruchomość.
Zasadniczo wszyscy kupujący mieszkania czy domy, zwłaszcza na kredyt, sprawdzają Dział IV KW. Wpisywane są w nim dane dotyczące hipotek. Jeśli wskazano, że nieruchomość ma hipotekę, to musimy mieć świadomość, że nabywamy ją z długami, które trzeba będzie uregulować. Hipoteka zawsze obciąża nieruchomość, nie zaś jej właściciela.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »