A A A
drukuj

Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Data publikacji: 2013.11.22 godz. 11:55
OCENA
4.1/5

W przypadku poważnych problemów ze spłatą należności dłużnicy bardzo często nie mogą liczyć na pomoc banków. Instytucje te z pewnością nie udzielą im kredytu pozwalającego na konsolidację zaciągniętych zobowiązań. W opisywanej sytuacji możliwym rozwiązaniem zaistniałego problemu może okazać się pożyczka oddłużeniowa lub kredyt konsolidacyjno – oddłużeniowy. Oferują go liczne firmy z sektora pozabankowego. Wiele takich przedsiębiorstw specjalizuje się w obsłudze klientów, którzy mają problemy związane z zajęciami komorniczymi i złą historią w rejestrze BIK.

Kredyt oddłużeniowy, może okazać się ostatnią deską ratunku...

Firmy pozabankowe stosują różne zasady przyznawania kredytów oddłużeniowych. Mimo tego można wskazać kilka cech, które są typowe dla opisywanych produktów finansowych. Spełnia ona wymogi określone przez ustawę o kredycie konsumenckim. Dlatego osoby korzystające z oddłużania mogą liczyć na szczególną ochronę prawną. Jednym z jej przejawów jest możliwość odstąpienia od zawartej umowy przed upływem 14 dni. W takiej sytuacji klient poniesie tylko koszty związane z:

  • odsetkami (naliczanymi proporcjonalnie do okresu faktycznego pożyczenia środków),
  • opłatami administracyjnymi i notarialnymi.

W praktyce każdy kredyt oddłużeniowy działa na zasadzie konsolidacji długu. Firma oferująca taki produkt spłaca zobowiązania za klienta, albo przelewa pieniądze bezpośrednio na konto zainteresowanego. Opisywana procedura przyczynia się do zmniejszenia comiesięcznych obciążeń ratalnych. Jej uboczny efekt to wzrost łącznej sumy kosztów związanych z odsetkami, prowizjami oraz opłatami.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Decydując się na uzyskanie opisywanego kredytu należy przeznaczyć pieniądze na cel określony w umowie. To jest na uregulowanie powstałych zaległości. W przeciwnym razie może to doprowadzić do powstania tzw. pętli kredytowej.

Dodatkowe zabezpieczenie zawsze jest mile widziane

Warto dodać, że firmy przyznające kredyty oddłużeniowe ponoszą bardzo duże ryzyko związane z niewypłacalnością swoich klientów. Dlatego też koszty takiego kredytu mogą być bardzo wysokie. Ze względu na ustawowy limit maksymalnego oprocentowania (obecnie 16,00% w skali roku) pożyczkodawcy rekompensują swoje ryzyko finansowe przy pomocy dodatkowych opłat, prowizji czy też zabezpieczeń.

Osoby posiadające nieruchomość lub ruchomość mają możliwość przedstawienia ich jako zabezpieczenia, pozwala to na obniżenie kosztu kredytu. Należy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową i upewnić się że wszelkie zapisy są zgodne z przepisami prawa. Uzyskując kredyt oddłużeniowy, trzeba być dużo bardziej ostrożnym niż przy zwykłych pożyczkach.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »