A A A
drukuj

Jak przekazać komuś dom lub mieszkanie w darowiźnie?

Data publikacji: 2017.07.10 godz. 16:27

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.1/5

Darowizna domu, mieszkania lub gruntu wiąże się z przekazaniem majątku o dużej wartości. Dlatego do sfinalizowania formalności nie wystarczy zwykła pisemna umowa.

Fot: Co trzeba zrobić, żeby przekazać komuś mieszkanie w darowiźnie?

Domy, mieszkania oraz grunty zwykle są najważniejszym składnikiem rodzinnego majątku. Takie nieruchomości często przekazuje się w drodze spadku albo darowizny. Wybór jednego z tych rozwiązań, zależy przede wszystkim od stosunków rodzinnych. W przypadku darowizny, trzeba być pewnym intencji obdarowanego, bo późniejsza zmiana swojej decyzji może być bardzo trudna. Zarówno w przypadku testamentu jak i darowizny nieruchomości, mamy do czynienia z szeregiem wymogów formalnych. W przeciwieństwie do testamentu, umowa darowizny dotycząca nieruchomości, zawsze musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Taki wymóg wiąże się z pewnymi kosztami (m.in. wynagrodzeniem notariusza). To nie jedyna ważna informacja o darowiźnie nieruchomości, którą warto poznać z pomocą naszego serwisu.

Darowizna nieruchomości bez aktu notarialnego będzie bezskuteczna
Krajowe prawo cywilne wprowadza zasadę, zgodnie z którą przeniesienie prawa własności nieruchomości, musi zostać potwierdzone aktem notarialnym. Takie ograniczenie wynika między innymi z dużej wartości majątku nieruchomego. Wystarczy wspomnieć, że przeciętny polski lokal mieszkalny jest warty ok. 250 000 zł. To znacznie więcej niż np. typowy samochód, który można darować bez aktu notarialnego.
Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że umowa darowizny sporządzona bez formy aktu notarialnego, staje się ważna z chwilą wykonania przyrzeczonego świadczenia (przykład: darczyńca przekazuje obdarowanemu samochód). Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania do:

  • prawa własności nieruchomości
  • spółdzielczego własnościowego prawa do domu lub lokalu
  • prawa użytkowania wieczystego

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Niedochowanie formy aktu notarialnego przewidzianego dla darowizny nieruchomości będzie oznaczało, że takie rozporządzenie majątkiem było po prostu nieważne i bezskuteczne. Z punktu widzenia prawa, nieruchomość nadal będzie stanowiła własność niedoszłego darczyńcy.

Notariusz pobierze wynagrodzenie za przygotowaną umowę i wypisy
Obowiązujące przepisy zmuszają strony (obdarowanego i darczyńcę) do zawarcia odpowiedniej umowy dotyczącej nieruchomości z pomocą notariusza. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo prawne, gdyż notariusz jest profesjonalistą znającym zasady sporządzania umów. Trzeba jednak pamiętać, że usługi notarialne są odpłatne. Odpowiednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określa maksymalne stawki wynagrodzenia notariuszy za wszystkie ich usługi (w tym również sporządzenie umowy darowizny nieruchomości w formie aktu notarialnego).
Przejdź na drugą stronę, sprawdź ile wynosi opłata notarialna i podatek od darowizny »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »