A A A
drukuj

Jak przelać w prosty i tani sposób pieniądze z UK do Polski?

Data publikacji: 2019.05.06 godz. 13:06
OCENA
5.0/5

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 1 mln Polaków. ONS, czyli brytyjski urząd statystyczny szacował, że z końcem 2017 roku w UK przebywała rekordowa liczba Polaków - 1,021 mln, czyli o 19 tys. więcej niż rok wcześniej. Część z nich wyjechało za pracą i wspiera rodzinę pozostającą w Polsce. Bardzo ważne jest dla nich, aby w prosty i tani sposób przelewać zarobione w UK pieniądze do Polski. Jak to zrobić?

Fot: Jak tanio przesłać pieniądze z Anglii do Polski?

Najtaniej i jednocześnie najszybciej pieniądze z UK do Polski przesłać można za pośrednictwem kantorów online lub firm wyspecjalizowanych w przelewach i przekazach międzynarodowych. 

Jak realizować przelewy walutowe?
Przy przekazywaniu pieniędzy z UK do Polski występuje obowiązek przewalutowania danej sumy. Na Wyspach Polacy zarabiają w funtach brytyjskich, które muszą być przeliczone w czasie ich przekazywania do Polski na złotówki.
Taka transakcja odbywa się właściwie w trybie automatycznym, kiedy realizowany jest przelew międzynarodowy. Związane są z nim dwa pojęcia:

  • SWIFT - kod składający się z 8 lub 11 znaków, który jest kodem identyfikującym bank, do którego wysyłany jest przelew;
  • IBAN - międzynarodowy zapis rachunku bankowego, który składa się z kodu krajowego, dwóch cyfr kontrolnych, numeru jednostki organizacyjnej oraz porządkowego numeru rachunku.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Kod SWIFT i IBAN można łatwo sprawdzić w swoim banku, co nie powinno nastręczać problemu osobom, które chciałyby realizować przelewy międzynarodowe.
W ramach przelewów międzynarodowych dokonywane są m.in. przelewy SEPA - Single Euro Payments Area. Są one szybkie, a ich koszty w miarę niskie, ponieważ nie trzeba tu korzystać z usług pośredników. Zlecenie przelewu SEPA składa się bezpośrednio w oddziale banku, telefonicznie lub online. Przy realizacji takiego przelewu trzeba znać kod SWIFT banku odbiorcy, numer rachunku w standardzie IBAN oraz kwotę przelewu w euro.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?
Najprostszym sposobem na przekazanie pieniędzy z Wielkiej Brytanii do Polski jest skorzystanie z przelewu zagranicznego, ale wiele osób mieszkających w UK obawia się, że pociągnie on za sobą wysokie koszty. Zasadniczo koszty realizacji przelewów zagranicznych walutowych wynoszą od 0,20 proc. kwoty przelewu do nawet kilkudziesięciu złotych za pojedynczy przelew. Wspominany przelew europejski SEPA kosztuje od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu złotych.

Tańsze opcje przesyłania pieniędzy
Taniej będzie można wykonać szybki przelew na linii Wielka Brytania a Polska za pośrednictwem określonych instytucji. Jeśli będziemy chcieli przelać do Polski kwotę 1000 funtów brytyjskich, zapłacimy za przelew międzynarodowy:

  • Western Union - £44,90 (w przypadku odbioru gotówki) i £0,00 (w przypadku przelewu na konto),
  • MoneyGram - £29,99,
  • TransferGo - £0,99 (dostawa pieniędzy w kolejny dzień roboczy) lub nawet £0,00 z dostawą po 3 dniach roboczych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Firmy te wyspecjalizowały się w przelewach międzynarodowych i pozwalają zlecić transfer online lub w oddziale. Przelew przychodzi do odbiorcy szybko, a i koszt jego wykonania nie musi być duży.

Kolejną tanią opcją przelania pieniędzy z UK do Polski jest wykorzystanie kantorów walutowych, które mają niskie spready i pozwalają na przelewy zagraniczne - niemal natychmiastowe. By móc z nich korzystać, trzeba mieć konto złotówkowe i walutowe. Koszt przelewu to zwykle kilka złotych - zależy on od waluty transferu, nie zaś od jego wysokości.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »