A A A
drukuj

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Data publikacji: 2018.02.08 godz. 10:32
OCENA
3,5/5

Przy wyborze kredytu hipotecznego większość klientów banków porównuje ze sobą co najmniej kilka różnych ofert, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Jednak po kilku latach spłaty może się okazać, że inny bank ma nam do zaoferowania znacznie lepsze warunki kredytowania. To jeden z powodów, dla których warto zastanowić się nad możliwością przeniesienia kredytu do innego banku. Jak tego dokonać?

Fot: Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, wymaga przeprowadzenia ponownej procedury weryfikacyjnej w nowym banku, podpisania nowej umowy kredytowej oraz dokonania formalnego refinansowania. 

Pomoc ze strony banku
Wbrew pozorom przeniesienie kredytu hipotecznego z jednego banku do innego może być szybkim i prostym procesem, w którym rola kredytobiorcy ogranicza się jedynie do podpisania nowej umowy kredytowej oraz pełnomocnictwa dla nowego banku przy załatwianiu wszelkich spraw związanych z przeniesieniem.
Cała procedura nazywana jest fachowo refinansowaniem kredytu hipotecznego. Nowy bank, do którego przenosimy kredyt, staje się właścicielem wierzytelności i wchodzi w rolę zobowiązanego do spłaty rat klienta w poprzednim banku.
Nie wiesz jak się za to zabrać? Skorzystaj z pomocy doradcy finansowego »

Kiedy warto dokonać refinansowania?
Kredytobiorca hipoteczny może zastanowić się nad możliwością przeniesienia dotychczasowego kredytu do innego banku, w przypadku znalezienia oferty z niską marżą kredytową, wchodzącą w skład stopy procentowej kredytu.
Za przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku często będzie trzeba zapłacić prowizję z tytułu przedwczesnej spłaty zobowiązania. Dlatego im niższe będą owe koszty oraz wysokość marży bankowej, tym przejście klienta do innego banku będzie dla niego korzystniejsze.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Nie każdy kredytobiorca ma szansę na refinansowanie
Przy refinansowaniu kredytów, nowy bank ponownie przeprowadza ocenę zdolności i wiarygodności kredytowej klienta oraz ocenia stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości. Jeśli saldo kredytu przekracza 100 proc. wartości nieruchomości, klient w przeszłości spóźniał się ze spłatą kolejnych rat odsetkowo-kapitałowych, to będzie miał nikłe szanse na udzielenie kredytu refinansowego. Konieczne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowania w bazach Biura Informacji Kredytowej oraz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, liczonej na podstawie bieżących dochodów klienta bądź klientów oraz ich wydatków.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »