A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada z bloku?

Data publikacji: 2018.09.04 godz. 11:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Zamieszkiwanie w budynku wielorodzinnym (np. bloku lub kamienicy), wymaga zaakceptowania pewnych reguł współżycia społecznego i dobrego wychowania. Lokatorzy budynków mieszkalnych, na ogół stosują się do takich zasad. Problem stanowią jednostki łamiące reguły ustalone m.in. w regulaminie porządku domowego.

Fot: Problemy z sąsiadami w budynku wielorodzinnym.

Tacy niereformowalni uytkownicy mieszkań, muszą się liczyć nawet z perspektywą eksmisji. Przeszkody w zastosowaniu takiej kary, nie stanowi nawet posiadanie mieszkania na własność. W ramach kolejnego artykułu z naszego cyklu „Poznaj swoje prawa” tłumaczymy, na jakiej podstawie sąsiedzi uciążliwego lokatora mogą doprowadzić do jego eksmisji.

 

Uciążliwy najemca nie korzysta z ochrony przed eksmisją
Kłopotliwi sąsiedzi dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą z nich są właściciele mieszkań w danym budynku wielorodzinnym. Problematyczni dla innych mieszkańców budynku mogą być również najemcy. Ustawa o prawach lokatorów wyznacza zasady postępowania w przypadku kłopotliwych najemców. Warto wspomnieć, że przepisy ze wspomnianej ustawy dotyczą wszystkich osób użytkujących lokal na innej podstawie niż prawo własności. Do takiej szerokiej grupy użytkowników mieszkań, można zaliczyć między innymi osoby wynajmujące „M” od gminy, zakładu pracy lub towarzystwa budownictwa społecznego oraz członków spółdzielni mieszkaniowej. Wszystkie te osoby powinny wiedzieć, że ustawa o ochronie praw lokatorów wymienia uciążliwe zachowanie jako jeden z możliwych powodów eksmisji. Wedle obowiązujących przepisów, użytkownik lub właściciel innego lokalu w danym budynku może wystąpić do sądu z powództwem o eksmisję sąsiada, jeżeli taki kłopotliwy lokator „wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku”. Przesłanką do eksmisji może być na przykład awanturowanie się w nocy albo zanieczyszczanie korytarza.
Zobacz kto obecnie posiada gwarancję uzyskania lokalu socjalnego po eksmisji »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Trzeba podkreślić, że w stosunku do uciążliwego lokatora, nie są stosowane dodatkowe przepisy ochronne dotyczące eksmisji. Taka osoba zatruwająca życie swoim sąsiadom, może zostać eksmitowana bez wskazania innego lokum w tzw. okresie ochronnym (od 1 listopada do 31 marca). Inną sankcją jest możliwość pozbawienia uciążliwego lokatora prawa do mieszkania socjalnego po eksmisji, nawet jeśli w innym wypadku posiadałaby gwarancję takiego lokum (np. jako bezrobotny użytkownik mieszkania komunalnego albo kobieta w ciąży ze spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania).
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, jak można eksmitować właściela mieszkania »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »