A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada z bloku?

Data publikacji: 2018.09.04 godz. 11:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Wspólnota może zlicytować lokum kłopotliwego sąsiada
Eksmisja stanowi ostateczną karę również dla tych uciążliwych mieszkańców budynku wielorodzinnego, którzy posiadają w nim lokum na własność. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku takich lokatorów cała procedura będzie dłuższa i bardziej problematyczna. Pozbycie się uciążliwego sąsiada wymaga bowiem zlicytowania jego lokalu na zasadach podobnych do tych, które obowiązująca w ramach eksmisji spowodowanej długami. Zgodnie z ustawą o własności lokali (patrz artykuł 16), odpowiedni pozew eksmisyjny do sądu składa wspólnota mieszkaniowa. Przesłanką do eksmisji musi być to, że kłopotliwy sąsiad „wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym”. Warto podkreślić, że wywłaszczony lokator otrzymuje od komornika środki ze sprzedaży mieszkania w ramach licytacji. Opisywana sytuacja oznacza jednak pewne straty finansowe dla osoby, która utrudniała życie sąsiadom. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, wynagrodzenie za swoje usługi pobierze komornik. Po drugie, cena uzyskana w ramach licytacji komorniczej może być znacząco niższa od wartości rynkowej lokalu. W tym kontekście warto przypomnieć, że podczas pierwszej oraz drugiej licytacji komorniczej minimalna cena sprzedaży nieruchomości wynosi odpowiednio 3/4 i 2/3 jej wartości oszacowanej przez rzeczoznawcę.
Przeczytaj więcej na eBroker.pl o zasadach licytacji komorniczej nieruchomości »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Po wniesieniu pozwu do sądu trzeba być cierpliwym …
Omówione powyżej przepisy bez wątpienia są korzystne dla lokatorów budynku wielorodzinnego gnębionych przez uciążliwego sąsiada. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce egzekwowanie tych sąsiedzkich uprawnień bywa dość trudne. Pierwszym problemem jest przewlekłość postępowań eksmisyjnych, która wiąże się z ogólną niewydolnością w przetwarzaniu spraw cywilnych przez polskie sądy. Kolejna kwestia to konieczność rzetelnego udowodnienia wykroczeń kłopotliwego sąsiada dotyczących np. hałasu lub czystości. Poszkodowani lokatorzy powinni zatem skrupulatnie gromadzić materiał dowodowy (np. w postaci zdjęć, notatek policyjnych oraz nagrań). Inny problem to konstrukcja aktualnych przepisów eksmisyjnych, które przewidują półroczny okres oczekiwania przed eksmisja do schroniska dla bezdomnych lub noclegowni. Wspomniany okres (6 miesięcy) dotyczy osoby nieposiadającej prawa do lokalu socjalnego, której gmina powinna znaleźć tzw. pomieszczenie zastępcze. Warto zaznaczyć, że zmiany kodeksu postępowania cywilnego (KPC) obowiązujące od 21 kwietnia 2019 roku, dodatkowo utrudnią szybką eksmisję. Zgodnie z nowymi przepisami KPC (patrz znowelizowany art. 1046 KPC), eksmisja osoby nieposiadającej prawa do lokalu socjalnego nie rozpocznie się, jeżeli gmina nie zapewni eksmitowanemu pomieszczenia zastępczego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »