A A A
drukuj

Karencja, a wakacje kredytowe: jakie są różnice?

Data publikacji: 2013.04.16 godz. 12:54

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Wszystkie wiodące banki w ramach kredytu hipotecznego przewidują możliwość skorzystania z karencji w spłacie lub wakacji kredytowych. Wspomniane rozwiązania są użyteczne dla osób, które ze względu na przejściowe pogorszenie kondycji finansowej nie będą mogły terminowo regulować należności ratalnych. Kilku kredytodawców pozwala na wybór  jednego z wariantów odroczenia spłaty (wakacje kredytowe lub karencja). W związku z tym warto się dowiedzieć, co je różni …

Klient uwolni się od części kapitałowej albo całej raty  

Osoby poszukujące informacji na temat sposobów odroczenia spłaty kredytu mogą się spotkać z mylącym nazewnictwem. Autorzy wielu tekstów finansowych utożsamiają bowiem karencję z wakacjami kredytowymi. Takie uproszczenie niekiedy pojawia się nawet w branżowych mediach.

Rozróżnienie pomiędzy karencją i wakacjami kredytowymi jest uzasadnione, ponieważ te rozwiązania funkcjonują w inny sposób. Klient korzystający z karencji tymczasowo nie musi spłacać kapitałowej części raty. Oznacza to, że jego zobowiązania ograniczają się tylko do części odsetkowej. Odroczona należność kapitałowa w okresie karencji jest powiększana o dodatkowe odsetki.

Efekt zastosowania karencji jest uzależniony od wielkości sumy, która już została zwrócona. Wiąże się to z faktem, że część odsetkowa na początku okresu spłaty ma znacznie większy udział w równej racie. Osoba korzystająca z karencji w trakcie pierwszych lat kredytowania może zatem liczyć na mniejszą redukcję comiesięcznych obciążeń.

Wakacje kredytowe to bardziej kompleksowe rozwiązanie. Polega ono na czasowym zwolnieniu klienta z obowiązku spłaty kapitału oraz odsetek. Innymi słowy jest to forma prolongowania całej raty. Bank wynagradza sobie przerwę w spłacie dzięki doliczeniu zawieszonej płatności do kapitałowej części kolejnych rat. Osoby, które chcą uniknąć takiego wariantu powinny wnioskować o proporcjonalne wydłużenie okresu kredytowania.

Nie każdy bank ma ochotę na kredytowe wakacje …

Nie wszystkie krajowe banki są przychylne dla osób, które chcą skorzystać z wakacji kredytowych. Karencja w spłacie nie stanowi natomiast większego problemu. Można się o tym przekonać analizując poniższą tabelę.

Warto odnotować, że dziewięć spośród czternastu analizowanych banków nie pozwala na zawieszenie spłaty dla kapitałowej i odsetkowej części zobowiązania. Wakacje kredytowe można uzyskać w: BNP Paribas, Banku BPH, Millenium Banku, Pekao i PKO BP (patrz poniższe zestawienie).  

 

Kredyty hipoteczne w największych krajowych bankach: możliwość skorzystania z karencji lub wakacji kredytowych

Nazwa banku

Czy bank wyraża zgodę na skorzystanie z karencji?

Czy bank wyraża zgodę na skorzystanie z wakacji kredytowych? 
(Szczegóły)

Alior Bank

Tak

Nie

Bank Zachodni WBK

Tak

Nie

BNP Paribas

Tak

Tak

(maksymalnie dla 12 rat w całym okresie kredytowania, do 2 rat łącznie, nie częściej niż raz na 12 miesięcy)

Bank BPH

Tak

Tak

(standardowo raz w roku na 1 miesiąc, dodatkowe 3 miesiące przysługują w półrocznym okresie,
który następuje po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka)

Credit Agricole

Tak

Nie

Deutsche Bank PBC

Tak

Nie

Eurobank

Tak

Tak
(nie częściej niż raz na 12 miesięcy) 

Getin Bank

Tak

Nie

ING Bank Śląski

Tak

Nie

mBank

Tak

Nie

Millenium Bank

Tak

Tak

(raz w roku na 1 miesiąc)

Pekao

Tak

Tak

(dwukrotnie w całym okresie kredytowania, od 1 do 6 miesięcy, nie częściej niż raz na 5 lat)

PKO BP

Tak

Tak

(1 miesiąc w każdym roku bez konieczności aneksowania umowy lub jednokrotnie do 12 kolejnych miesięcy po sporządzeniu aneksu,
przerwa w spłacie dłuższa od 3 miesięcy skutkuje ponownym badaniem zdolności kredytowej )

Raiffeisen Polbank

Tak

Nie

Źródło: opracowanie własne

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »