A A A
drukuj

Kiedy lepiej nie zaciągać kredytu?

Data publikacji: 2019.05.06 godz. 13:16
OCENA
5.0/5

Obecnie kredyty i pożyczki są powszechnie dostępne. Nawet osoby, które nie mają wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej czy mają negatywne wpisy w BIK, znajdą firmę pożyczkową, która prawdopodobnie udzieli im finansowania. Kredyt pozwala na rozwiązanie wielu problemów z domowym budżetem, ale nie zawsze warto go zaciągnąć. Kiedy lepiej tego nie robić?

Fot: Kiedy nie powinno się brać kredytu?

Kredytu nie powinno się zaciągać w trudnej sytuacji finansowej, kiedy ma się już długi, zwłaszcza przeterminowane. Nie będzie on też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mogą poradzić sobie inaczej z naglącymi wydatkami. 

Czy rzeczywiście kredyt jest niezbędny?
Pierwszym pytaniem, na które muszą odpowiedzieć sobie osoby, które noszą się z zamiarem zaciągnięcia kredytu w banku, jest to o zasadność takiego działania. Trzeba mieć absolutne przekonanie, że tylko kredyt może rozwiązać nasze problemy natury finansowej i nie jesteśmy w stanie sobie poradzić bez udziału finansowania bankowego.

Nie należy zaciągać kredytu pod wpływem chwili, spontanicznie. Decyzja ta powinna być zawsze dobrze przemyślana i przeanalizowana. Jeśli okaże się, że sytuacja wymaga zaciągnięcia kredytu, a my jesteśmy przekonani o tym, że będziemy w stanie spłacić takie zobowiązanie o czasie, zgodnie z harmonogramem spłaty z umowy, to możemy składać wniosek o kredyt.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Dopasowanie kwoty i okresu kredytowania
Krótkoterminowe kredyty na niskie kwoty, które zaciąga się doraźnie, np. dla zrealizowania niezbędnego remontu czy na zakup samochodu, mniej wpływa na budżet domowy kredytobiorcy niż wieloletni kredyt hipoteczny. Zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary i racjonalnie podchodzić do kwestii kwoty i okresu kredytowania. Wydłużenie czasu przeznaczonego na spłatę kredytu wpływa korzystnie na wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, ale i zwiększa się w ten sposób ogólne koszty kredytowania.

Nie zaciągajmy kredytów na zwykłą konsumpcję
Jeśli zaciągamy kredyt, to na coś, co jest nam absolutnie niezbędne. Mieszkanie, samochód dla osoby, która potrzebuje go do pracy, czy kredyt na remont domu, który uległ zniszczeniu np. w wyniku pożaru, to tylko jedne z wielu uzasadnionych sytuacji, gdy kredyt rzeczywiście jest potrzebny.
Natomiast należy unikać zaciągania zobowiązań finansowych na własne przyjemności - nowy telefon, komputer służący do grania w gry komputerowe, lepsze auto, czy wyjazd zagraniczny. Bez tego wszystkiego możemy się obyć i lepiej nie zadłużać się w takich chwilach.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Nadmierne zadłużenie
Do kwestii kredytowania trzeba podchodzić odpowiedzialnie. Nie można się nadmiernie zadłużać. Dlatego, jeśli stosunek wysokości raty do dochodów przekracza 50 proc., to nie powinniśmy zaciągać nowych kredytów. Wtedy trzeba przeanalizować i zracjonalizować swoje wydatki, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Czasem będzie trzeba zacisnąć mocniej pasa, aby wyjść na finansową prostą.

Niejasna umowa kredytowa
Złota zasada głosi, że nie należy podpisywać żadnych umów, tym bardziej kredytowych, jeśli nie są dla nas zrozumiałe ich postanowienia. Najlepiej dopytać w banku, co oznaczają konkretne paragrafy umowy, aby później nie okazało się, że musimy np. ponosić opłaty za coś, czego się nie spodziewaliśmy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »