A A A
drukuj

Kiedy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Data publikacji: 2018.03.06 godz. 10:35
OCENA
1.5/5

Alternatywnym sposobem na bezpieczne pomnażanie oszczędności względem lokat terminowych mają być z definicji obligacje skarbowe. Niestety, nie cieszą się one taką popularnością, ponieważ mechanizm ich funkcjonowania nie jest dobrze znany przez przeciętnych obywateli. Czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Fot: Kiedy opłaca się inwestować w obligacje skarbowe

W obligacje skarbowe powinni inwestować ci, którym zależy na bezpieczeństwie pomnażanych środków finansowych i są skłonni zdecydować się na zamrożenie swoich pieniędzy na dłuższy czas, np. na 2 lata. 

Niska popularność obligacji skarbowych
W 2017 roku obligacje Skarbu Państwa pozostawały na marginesie inwestycji podejmowanych przez Polaków. Miesięcznie kupiło je średnio około 10 tys. Polaków, a Ministerstwo Finansów pozyskało dzięki zorganizowanym emisjom 6,86 mld zł, czyli o 50 proc. więcej niż w 2016 roku. Podobny wynik na poziomie 6,18 mld zł z emisji obligacji Ministerstwo Finansów zdobyło w 2008 roku. Najmniejszą popularnością obligacje skarbowe cieszyły się w latach od 2010 do 2014 roku. Dochody Skarbu Państwa z emisji obligacji były niewielkie i oscylowały wówczas pomiędzy 2,22 mld zł w 2011 roku, do maksymalnie 2,92 mld zł w 2013 roku.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Jakie obligacje skarbowe kupować?
Skarb Państwa emituje różnego rodzaju obligacje, które różnią się poziomem oprocentowania w skali roku oraz terminem zapadalności. W ostatnim kwartale 2017 roku największą popularnością cieszyły się papiery trzymiesięczne, z oprocentowaniem 1,5 proc. w skali roku. To mało atrakcyjne warunki zważywszy na fakt, że można założyć lokatę bankową na 3 miesiące z lepszym oprocentowaniem.
Wyższy zwrot z inwestycji oferują obligacje o dłuższym terminie zapadalności, ale odsetek inwestorów skłonnych zamrozić posiadane środki finansowe na przykład na 2 lata jest niewielki. Polacy wolą inwestować posiadane oszczędności na możliwie jak najkrótszy okres.
Tymczasem najpopularniejszymi papierami wartościowymi w skali roku pozostały dwuletnie obligacje, których udział we wszystkich typach obligacji wybieranych przez klientów wyniósł 43 proc. To mniej niż w 2016 roku, kiedy wynosił on aż 77 proc.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Kiedy warto sięgnąć po obligacje?
Obligacje skarbowe są bezpieczną formą inwestowania posiadanych środków finansowych, choć przynoszą stosunkowo niewielkie zyski. Ważne jest, aby ich oprocentowanie przekraczało aktualny poziom inflacji, ponieważ wtedy realnie będą chroniły wartość zainwestowanych pieniędzy.
Klient właściwie niczym nie ryzykuje przy zainwestowaniu oszczędności w obligacje skarbowe, w przeciwieństwie do bliźniaczych obligacji korporacyjnych, gdzie emitentem jest przedsiębiorstwo. Nigdy nie mamy przy tym pewności, czy obligacje rzeczywiście zostaną wykupione w terminie ich zapadalności.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »