A A A
drukuj

Kiedy warto przyjąć spadek z długami?

Data publikacji: 2020.01.27 godz. 13:20
OCENA
4.8/5

Informacja o otrzymanym spadku może być dobrą wiadomością dla spadkobierców. Wizja odziedziczonego po krewnych mieszkania, domu czy kosztowności jest pozytywna, ale nie zawsze spadek oznacza otrzymanie czegoś materialnego. Bardzo często w spadku dziedziczyć można również długi po zmarłym. Czy warto przyjąć spadek w takim przypadku?

Fot: Przejęcie spadku po dłużniku.

Spadek wraz z długami warto przyjąć, jeśli w masie spadkowej zdecydowanie przeważają aktywa pozostawione przez spadkodawcę i pozwalają one na spłatę istniejących długów. 

Co zrobić ze spadkiem?
Zgodnie z polskim prawem każda osoba, która dziedziczy po zmarłym – na mocy testamentu lub dziedziczenia ustawowego, może podjąć decyzję, co zrobić ze spadkiem. Ma do wyboru:

  • Przyjęcie spadku wprost – z pełną odpowiedzialnością za długi, które mogą w jego skład wchodzić.
  • Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – spadkobierca odpowiada za odziedziczone długi w spadku, ale tylko do wysokości pozostawionych przez zmarłego aktywów.
  • Odrzucenie spadku – zrzeczenie się wszystkich praw do odziedziczonego majątku.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Nie ma możliwości, aby ze spadku przejąć tylko aktywa, a odrzucić długi – uniemożliwia to polskie prawo. Na podjęcie decyzji, co zrobić z otrzymanym spadkiem, spadkobiercy mają 6 miesięcy od momentu nabycia praw do dziedziczenia. Stosowne oświadczenie woli w tej sprawie należy złożyć przed sądem lub u notariusza. Jeśli spadkobierca spóźni się z tym lub nie złoży rozmyślnie swojego oświadczenia, automatycznie przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Czy w spadku są długi?
Problemem jest sytuacja, w której dokładnie nie wiemy, co wchodzi w skład masy spadkowej i podejrzewamy tylko, że mogą w niej znajdować się długi. Warto poświęcić czas dla sprawdzenia, co możemy otrzymać w spadku. Można poszukać dokumentów, które mogłyby potwierdzić ewentualne długi, a jeśli takich nie ma, zmarłego spadkodawcę można sprawdzić w rejestrach takich jak Biuro Informacji kredytowej (BIK) czy w BIG – Biurze Informacji Gospodarczej, takim jak KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor. Przy pozyskiwaniu od tych instytucji informacji spadkobierca może powołać się na toczące postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Należy dołączyć do wniosku o pozyskanie danych akt zgonu spadkodawcy.
Spadkobierca może też ustalić, czy zmarły miał długi, składając w sądzie wniosek dotyczący spisu inwentarza. Przeprowadza go komornik, który ocenia skład spadku. Dokument pozwoli na określenie czy spadkodawca nie był zadłużony.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Spadek z długami – czy to kiedykolwiek się opłaca?
Z pozoru może się wydawać, że przejęcie spadku, w którym są długi, jest niewłaściwym postępowaniem. Wówczas najlepiej po prostu odrzucić spadek i pozbyć się problemów.
Są jednak i takie sytuacje, kiedy przejęcie spadku wraz z długami będzie jednak korzystne, ponieważ wartość spadku jest dużo wyższa od kwoty odziedziczonych długów. Jeśli spadkobierca przejmuje spadek z długami, powinien jak najszybciej skontaktować się z wierzycielami spadkodawcy i ustalić, na jakich warunkach będzie mógł uregulować długi. Bardzo często wierzyciele rozkładają zobowiązanie na raty.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »