A A A
drukuj

Kiedy wpisy o kredytobiorcy znikają z BIK?

Data publikacji: 2018.02.27 godz. 14:11
OCENA
5,0/5

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich kredytobiorcach i części pożyczkobiorców w Polsce. Są to dane zarówno pozytywne, jak i negatywne, a klient, zaciągając zobowiązanie, jednocześnie musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych przez BIK. Jak długo będą one widnieć w jego rejestrach?

Fot: Po jakim czasie wpisy w BIK się kasują?

Wpisy w BIK znikają w ciągu 5 lat od chwili uregulowania kredytu przy regularnej spłacie, jeśli klient wyraził na to zgodę, i także w ciągu 5 lat od chwili spłaty kredytu, w którym występowały opóźnienia z uiszczaniem rat.  

Dane zapisywane w BIK
W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) zapisywane są wszelkie informacje o kredytach udzielanych przez wszystkie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w Polsce. Z BIK-iem współpracują też niektóre firmy pożyczkowe pozabankowe, takie jak Wonga.com, które podpisały umowę z BIK-iem o dwustronnej wymianie danych.
Sprawdź, gdzie otrzymasz pożyczkę bez zbędnych formalności »
Wpisy w BIK dotyczą zaciągnięcia kredytu, trybu spłacania rat, wszelkich opóźnień w ich uiszczaniu oraz ostatecznego wywiązania się kredytobiorcy z istniejącego zobowiązania. Nie jest to zatem „czarna” lista dłużników. Dane w BIK mogą przeszkodzić w zaciągnięciu kredytu bankowego albo w tym pomóc.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak długo istnieją dane w BIK?
Informacje o zobowiązaniach polskich kredytobiorców nie są zapisywane w BIK na stałe. BIK przechowuje dane kredytobiorców za ich zgodą wyrażoną w umowie kredytowej. Przy regularnej spłacie kredytu i wywiązaniu się z zobowiązania, wpis może zniknąć z rejestru, jeśli tak zdecyduje kredytobiorca. Jednak BIK może też przechowywać nasze dane bez naszej zgody. Jeśli klient spóźnia się ze spłatą raty powyżej 60 dni, a kredytobiorca poinformował go o zaległości i zamiarze umieszczenia stosownego zapisu w BIK, taki wpis pozostanie w bazie przez 5 lat i nie może zostać usunięty. Dopiero uregulowanie spłaty kredytu może skutkować poprawą historii kredytowania.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

„Czyszczenie” BIK to mrzonka
Wszelkie usługi świadczone przez firmy deklarujące możliwość „wyczyszczenia” ze złych wpisów historii kredytowania w BIK, to tylko puste deklaracje. Tak naprawdę nie są one w stanie wymazać z BIK wpisów świadczących o braku rzetelnej spłaty zobowiązań przez kredytobiorcę.

Komentarze

comments powered by Disqus