A A A
drukuj

Kiedy wpisy o kredytobiorcy znikną z BIK?

Data publikacji: 2018.04.09 godz. 13:34
OCENA
5,0/5

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach w Polsce. Są to zarówno pozytywne, jak i negatywne dane, które są brane pod uwagę przy wnioskowaniu przez daną osobę o kolejne zobowiązania finansowe. Po jakim czasie wpisy o kredytobiorcy są z BIK-u usuwane?

Fot: Kiedy dane z Biura Informacji Kredytowej znikają?

Przez 5 lat od chwili całkowitej spłaty kredytu, w bazach BIK-u przechowywane są informacje o kliencie. Jeśli miał on opóźnienia w spłacie zobowiązania, to dane te są przechowywane automatycznie. Dla rzetelnych klientów jest to zaś opcjonalne. 

Zgoda na przetwarzanie danych przez BIK
W momencie składania wniosku o kredyt w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jak i w niektórych firmach pożyczkowych pozabankowych, klient jednocześnie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych przez Biuro Informacji Kredytowej. Od tego momentu wszystkie informacje o udzielonych czy wnioskowanych zobowiązaniach finansowych będą zapisywane w bazach BIK-u.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Znajdują się tam takie informacje jak:

  • wysokość i typ zaciągniętego zobowiązania,
  • okres kredytowania,
  • tryb spłacanych rat,
  • wszelkie opóźnienia w uiszczaniu rat,
  • fakt ostatecznego wywiązania się kredytobiorcy z istniejącego zobowiązania.

Nie można utożsamiać BIK-u z czarną listą dłużników, ponieważ są tam zarówno negatywne, jak i pozytywne dane. Negatywne uniemożliwiają lub znacznie utrudniają zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, natomiast te wskazujące na rzetelność w spłacaniu zobowiązania, przyspieszają zaciągnięcie kolejnego.

Jak długo BIK przetwarza nasze dane?
Wpisy w BIK znikają z reguły w ciągu 5 lat od chwili uregulowania kredytu, o ile nie było opóźnień w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Takie przetwarzanie pozytywnych danych o kredytobiorcy przez BIK, po zakończeniu okresu kredytowania ma miejsce, jeśli klient się na to zgodzi w umowie kredytowej. Jeśli rzetelny kredytobiorca nie zechce, aby jego dane były widoczne w rejestrach BIK-u przez 5 kolejnych lat po wywiązaniu się z zobowiązania, wpis może zniknąć z rejestru.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Natomiast w przypadku opóźnień z uiszczaniem rat, trwających co najmniej 60 dni, przetwarzanie danych nierzetelnego kredytobiorcy ma miejsce przez 5 lat od chwili całkowitej spłaty kredytu. Klient nie musi przy tym wyrażać na to zgody. Banki czy SKOK-i przy znacznych opóźnieniach w spłacaniu rat informują swoich klientów o tym, że istnieje zaległość, a ich dane będą umieszczone w BIK ze stosowną adnotacją. Będzie to dużą przeszkodą przy kolejnych próbach otrzymania kredytu.

Nie ma czyszczenia BIK-u
Ani kredytobiorca, ani zewnętrzne podmioty nie mają możliwości „wyczyszczenia” rejestru BIK. Tylko przy regularnej, całkowitej spłacie zobowiązania finansowego klient znajduje się na tej pozycji, że może, ale nie musi wyrazić zgodę, aby jego dane pozostały w BIK po zakończeniu okresu kredytowania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »