A A A
drukuj

Koniec z długimi weekendami - czy pracodawca będzie mógł wyznaczyć nasz urlop?

Data publikacji: 2020.02.24 godz. 09:37
OCENA
5.0/5

Polacy kochają długie weekendy. To okazja, aby gdzieś wyjechać, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki licznym świętom, jakie wypadają w ciągu całego roku, można zaplanować długi weekend przy minimalnym wykorzystaniu urlopu w pracy. Czy jednak wkrótce pracownicy będą musieli pożegnać się z tym?

Fot: Koniec urlopów podczas długich weekendów?

Pracodawca wyznaczający urlop pracowniczy? To realna perspektywa zmian w przepisach prawa pracy dotyczących korzystania z przysługujących pracownikom urlopów wypoczynkowych. 

13 dni ustawowo wolnych od pracy
Prócz weekendów, pracownicy nie pracują w czasie świąt ustanowionych jako dni wolne od pracy. Ogólnie jest to 13 dni w roku, ale w 2020 roku jedynie 7 z nich wypada w dniu roboczym. Są to święta przypadające na:

  • 1 stycznia – Nowy Rok – środa,
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli – poniedziałek,
  • 13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja – Święto Pracy – piątek,
  • 11 czerwca – Boże Ciało – czwartek,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości – środa,
  • 25 grudnia – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – piątek

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 130 § 2) za każde święto przypadające w sobotę pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie.
Dla zaplanowania tzw. długich weekendów wystarczy więc, aby na przykład wziąć wolne 12 czerwca, dzięki czemu będziemy mieć 4 dni wolne od pracy. Problem w tym, że planowane są zmiany w Kodeksie pracy, które mogą udaremnić długie weekendy Polaków. Co może się zmienić?

Szef będzie decydować o urlopie pracownika
Nad zmianami w prawie pracy pochylają się członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Jedną z ich propozycji jest rozwiązanie, które likwiduje możliwość swobodnego planowania przez pracowników swoich urlopów wypoczynkowych. Wszystko przez to, że pracodawca mógłby sam decydować o tym, kiedy wykorzystać dni wolne od pracy, jakie zgromadził pracownik. Jak można przypuszczać, w wielu zakładach pracy zlikwiduje to możliwość korzystania z „długich weekendów”, ponieważ pracodawca nie będzie chciał pozbawiać swojego zakładu pracy pracowników w newralgicznym okresie w roku.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »