A A A
drukuj

Koniec z wyłudzeniami pożyczek na skradzione dane?

Data publikacji: 2017.05.18 godz. 16:03

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,1/5

Od niedawna każdy może się zabezpieczyć przed wyłudzeniem pożyczki na swoje dane osobowe. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by móc czuć się bezpiecznie. Sprawdź!

Fot: Jak zabezpieczyć swoje dane przed wyłudzeniem pożyczki?

Mimo akcji informacyjnych oraz prewencyjnych działań Policji, wyłudzenia kredytów i pożyczek nadal są poważnym problemem. Dane Związku Banków Polskich wskazują, że w IV kw. 2016 r. przestępcy próbowali wyłudzić przynajmniej 1920 kredytów. Właśnie tyle prób zostało udaremnionych przez Policję i banki. Działania przestępców już od dłuższego czasu utrudnia system Dokumenty Zastrzeżone prowadzony przez Związek Banków Polskich. Do niedawna podobnego systemu nie posiadały firmy pożyczkowe, które coraz częściej padają ofiarą przestępców wyłudzających środki przy wykorzystaniu cudzych danych osobowych. W I kw. 2017 r. takie wyłudzenia zostały utrudnione dzięki uruchomieniu systemu Bezpieczny PESEL. Teraz każdy Polak może się uchronić przed zaciągnięciem pożyczki pozabankowej przy użyciu jego danych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Po zastrzeżeniu PESEL-u przestępca nie zaciągnie szybkiej pożyczki
Warto zwrócić uwagę, że firmy pożyczkowe nie uruchomiły opisywanych zabezpieczeń ze względu na jakieś wymagania ustawowe. Pożyczkodawcy należący do Związku Firm Pożyczkowych (ZFP), po prostu postanowili zareagować na rosnące zagrożenie ze strony przestępców. Trudno ukryć, że mechanizm działania pożyczkodawców wypłacających środki przez Internet, zachęca do wyłudzania pieniędzy. Taki proceder oznacza kłopoty również dla firm pożyczkowych, które później mają trudności z odzyskaniem środków.
Pożyczkodawcy w odpowiedzi na działalność przestępców, uruchomili specjalny rejestr Bezpieczny PESEL razem z międzynarodową firmą CRIF, która jest doświadczona we wdrażaniu podobnych projektów. Nowy rejestr opiera się na mechanizmie „credit freeze”. To oznacza, że konsument zastrzegający swoje dane osobowe w systemie Bezpieczny PESEL, deklaruje brak zainteresowania ofertą firm pożyczkowych. Taka deklaracja później uniemożliwia zaciągnięcie szybkiej pożyczki przez osobę, która ukradła dane osobowe. Co ważne, blokada na korzystanie z oferty firm pożyczkowych, może zostać odwołana przez tę samą osobę, która ją uruchomiła.
System Bezpieczny PESEL dodatkowo pozwala na zgłoszenie kradzieży danych osobowych (wraz z ich zastrzeżeniem). Takie zgłoszenie jest sygnałem dla pożyczkodawców i wskazuje, że istnieje zwiększone ryzyko wyłudzenia kredytu „na daną osobę”.
Skuteczność systemu Bezpieczny PESEL w praktyce powinna być wysoka, gdyż korzystają z niego wiodący pożyczkodawcy. Do tej grupy należą między innymi wymienione firmy/marki pożyczkowe: LendOn, Filarum, SuperGrosz, MoneyMan oraz Wonga.
Zobacz, które szybkie pożyczki wygrały kwietniowy ranking eBroker.pl »

Na wyniki działania opisywanego systemu, pozytywnie powinna wpływać również jego dostępność dla wszystkich internautów. Warto podkreślić, że konsument może bezpłatnie zastrzec dane w systemie Bezpieczny PESEL. Taka procedura wymaga tylko wypełnienia formularza z danymi osobowymi i przesłania dwóch skanów dowodu osobistego. Pomysłodawcy opisywanego systemu podkreślają, że osoby zastrzegające numer PESEL, nie muszą obawiać się przekazywania ich danych pożyczkodawcom (w celach związanych z oferowaniem pożyczek).

Mimo coraz lepszych zabezpieczeń nadal trzeba pilnować danych …
Uruchomienie systemu Bezpieczny PESEL na pewno zwiększyło stopień bezpieczeństwa cyfrowego Polaków. Dzięki działaniom ZFP, branża pożyczkowa oferuje podobny stopień ochrony przed wyłudzeniami, jak krajowe banki. Niewykluczone, że już niebawem do nowego systemu dołączą kolejne firmy pożyczkowe.
Pomimo uruchamiania kolejnych rozwiązań zwiększających ochronę przed wyłudzeniami pożyczek i kredytów, konsumenci nie mogą zapominać o podstawowych zasadach zabezpieczenia danych osobowych. Osoba, która chce być bezpieczna finansowo powinna:

  • unikać wyrzucania do kosza dokumentów, na których znajdują się poufne dane (np. imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL)
  • odmówić pozostawienia swojego dowodu jako zastawu (np. podczas wypożyczenia sprzętu sportowego)
  • regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe i nie instalować aplikacji niewiadomego pochodzenia (uwaga: ta zasada dotyczy również urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Szczególnie przezorni konsumenci, mogą dodatkowo skorzystać z usługi specjalnych powiadomień, które są wysyłane w momencie wnioskowania o pożyczkę. Usługę alertów kredytowych, oferują następujące instytucje: Biuro Informacji Kredytowej (alerty SMS/e-mail), Krajowy Rejestr Długów BIG (alerty SMS/e-mail) oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG (alerty e-mail).
Dowiedz się więcej o tym, jak można uniknąć wyłudzenia kredytu na Twoje dane »

Komentarze

comments powered by Disqus