KOS-y kupić będzie można w wyznaczonych oddziałach PKO Banku Polskiego, w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, za pośrednictwem internetu (pod adresem www.zakup.obligacjeskarbowe.pl), telefonu (801 310 210 lub +48 81 535 66 55 – opłata zgodna z taryfą operatora), a także za pośrednictwem konta Inteligo (www.inteligo.pl).
– W grudniu planujemy dokonać analizy sprzedaży „Listopadowej 13-tki” i ocenić głębokość rynku na ten typ obligacji – powiedział na konferencji prasowej Piotr Marczak. – Od oceny wyników sprzedaży uzależniona będzie decyzja, czy w przyszłości podobne jednorazowe emisje obligacji oszczędnościowych będą mogły być wykorzystane, aby zastąpić w części emisje bonów skarbowych jako instrumentu zarządzania płynnością budżetu państwa.
KOS-y mają skłonić zwolenników stałego dochodu do porzucenia lokat bankowych na rzecz papierów Skarbu Państwa. Jednak wydaje się, że niezbyt fortunnie wybrano termin ich emisji: w listopadzie ludzie będą już gromadzili pieniądze na świąteczne wydatki, a w wielu rodzinach nawet 100 zł to wówczas spora kwota. Dlatego i ocena wyników sprzedaży obligacji, o której wspomina dyr. Marczak, może być obarczona „świątecznym skąpstwem”. Wydaje się, że m.in. z tego powodu zamiar Ministerstwa Finansów, by kosztem 3-procentowych odsetek wyciągnąć z kieszeni Polaków kilka miliardów złotych z 530 mld zł, które leżą w polskich bankach, może spalić na panewce.
„Listopadowe 13-tki” nie będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Więcej informacji na ich temat znaleźć można na stronie internetowej www.obligacjeskarbowe.pl.
Obligacje skarbowe to forma oprocentowanej pożyczki zaciąganej przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. Pożycza on u osób kupujących te papiery wartościowe określoną sumę pieniędzy, którą zobowiązuje się zwrócić w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami (nazywa się to „wykupywaniem obligacji”).
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.