A A A
drukuj

Kredyt bez prowizji – czy to zawsze najlepsza oferta?

Data publikacji: 2019.04.29 godz. 12:16
OCENA
5.0/5

Całkowity koszt kredytu to parametr obejmujący wszystkie opłaty i prowizje, jakie nalicza bank w związku z zaciąganiem przez klienta zobowiązania. Zdarza się, że bank rezygnuje z pobierania prowizji. Czy taki kredyt zawsze będzie najlepszą ofertą?

Fot: Prowizja w kredycie gotówkowym.

Nie za każdym razem kredyt bez prowizji będzie najlepszą ofertą dla klienta, ponieważ bank może naliczyć szereg innych opłat oraz podwyższyć oprocentowanie zobowiązania finansowego. 

Czym jest prowizja bankowa?
W ofertach kredytowych banków, a także firm pozabankowych, w przypadku udzielania kredytów lub pożyczek pobierana może być prowizja. To opłata w formie procentowej, naliczana od kwoty zaciąganego zobowiązania finansowego. Interpretowana jest ona jako prowizja za przystąpienie do kredytu bądź pożyczki.
Banki z reguły oferują kredyty z wysokimi prowizjami, ale równowagę ofertową zapewnia przy tym niskie oprocentowanie. Co jest ważniejsze dla klienta: prowizja czy marża wpływająca na oprocentowanie nominalne zobowiązania?

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Marketingowy chwyt?
Dzięki prowizjom na poziomie 0 zł bank bez wątpienia może wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć do siebie nowych klientów, ale uwaga! Zdarza się, że brak prowizji w ofercie nie jest tak atrakcyjny, jak pozornie mogłoby się to wydawać. Banki mogą rekompensować sobie zerową prowizję nakładaniem na klientów np. opłaty przygotowawczej. Zasadniczo jest ona pobierana za czynności dokonywane przez bank przed realnym udzieleniem zobowiązania, w formie kwotowej, a nie jako udział w kwocie kredytu.
Ofert z zerową prowizją i brakiem opłaty przygotowawczej jest na polskim rynku finansowym niewiele. Dostęp do nich jest ograniczony, ale za to banki mogą pochwalić się w swoich reklamach i materiałach promocyjnych, że są w stanie udzielić kredytu bez prowizji, co dla wielu konsumentów jest wystarczające dla zainteresowania się taką ofertą i pójścia do banku.

Warunkowa zerowa prowizja
Bardzo często w bankach, w których ofercie znajduje się kredyt z prowizją 0 proc., trzeba spełnić dodatkowe warunki, aby takie zobowiązanie stało się udziałem kredytobiorcy. Na przykład Alior Bank owszem, udzielał w 2018 roku pożyczki z prowizją 0 proc., ale tylko z ubezpieczeniem i tylko dla nowych klientów, którzy nie korzystali z kredytu w tym banku przez co najmniej 5 ostatnich lat. Getin Bank także oferuje „Darmowy kredyt gotówkowy” bez prowizji, a nawet bez oprocentowania, ale tylko dla nowych klientów, po dokonaniu indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Ograniczana jest często górna kwota kredytu z zerową prowizją czy okres kredytowania, albo takie zobowiązanie dostępne może być tylko przez internet.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Zaciągając kredyt z prowizją 0 proc., trzeba sprawdzić, czy bank nie zastosował innej opłaty, zwiększającej koszty kredytowania. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, odpowie na pytanie, czy oferta bez prowizji jest lepsza od tej, w której prowizja jest pobierana.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »