A A A
drukuj

Kredyt hipoteczny a rozwód

Data publikacji: 2013.08.26 godz. 10:37

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Dysproporcja pomiędzy poziomem przeciętnych zarobków i jednostkowymi cenami lokali mieszkalnych sprawia, że w obecnych warunkach wspólny kredyt hipoteczny jest jednym z atrybutów małżeństwa. Bardzo często takie zobowiązanie okazuje się bardziej trwałe niż węzeł małżeński. W przypadku rozwodu sytuacja pary, która zaciągnęła kredyt hipoteczny ulega poważnym przeobrażeniom. Po zakończeniu wszystkich urzędowych procedur znikają osobiste i majątkowe zależności eksmałżonków. Z punktu widzenia banku, który sfinansował zakup nieruchomości takie zmiany nie mają jednak żadnego znaczenia ...

Były małżonek nadal pozostaje wspólnikiem kredytowym

Decyzja o rozwodzie jest równoznaczna z podziałem wspólnego majątku. Taki proces odbywa się na podstawie dobrowolnego porozumienia lub decyzji wydanej przez sąd. W przypadku zobowiązań kredytowych analogiczny podział nie jest możliwy. Dlatego byli małżonkowie nadal odpowiadają za spłatę zadłużenia jako współkredytobiorcy. Jedyna różnica polega na przekształceniu małżeńskiej wspólności majątkowej w zwykłą odpowiedzialność solidarną (patrz artykuł 366 Kodeksu Cywilnego). Wspomniane przekształcenie w żaden sposób nie pogarsza prawnej sytuacji banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

Niepodzielność zobowiązań to czynnik, który wymusza współpracę pomiędzy byłymi małżonkami. W praktyce możliwa jest sytuacja, w której jedna ze stron zadeklaruje chęć wpłacania całej raty kredytu albo jej większej części. Warto jednak pamiętać, że takie prywatne uzgodnienia co do sposobu spłaty nie są wiążące z punktu widzenia banku. Kredytodawca w stosunku do eksmałżonków może dochodzić swoich roszczeń na zasadzie odpowiedzialności solidarnej. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności jednej ze stron były partner życiowy będzie musiał pokryć całość zobowiązania. Taka osoba po uregulowaniu kredytowego długu może żądać zwrotu połowy wpłaconej kwoty (na drodze tzw. postępowania regresowego). W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że wyegzekwowanie jakichkolwiek kwot od niewypłacalnego eksmałżonka bywa dość trudne.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »