A A A
drukuj

Kredyt na 95% to nie problem!

Data publikacji: 2014.07.11 godz. 00:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Od początku bieżącego roku krajowe banki mogą kredytować co najwyżej 95% mieszkania. To oznacza, że ich klient musi zgromadzić przynajmniej pięcioprocentowy wkład własny. Wspomniane ograniczenie wynika z Rekomendacji S IV, którą przed rokiem przyjęła Komisja Nadzoru Finansowego. Warto wiedzieć, że niektórzy kredytodawcy są bardziej restrykcyjni niż KNF. Ich klienci już teraz muszą wnieść oszczędności finansujące 10% lub 20% kupowanego lokalu. Z myślą o czytelnikach posiadających niewielki wkład własny sprawdziliśmy, które banki nie mają takich wymagań...

Fot: kredyt hipoteczny

"summary">Dopasuj kredyt do swoich możliwości!
Zapytaj o ofertę kredytową

Trzynaście banków udziela kredytu z minimalnym wkładem

Podobnie jak w przypadku niedawnej analizy, która dotyczyła maksymalnego okresu kredytowania wzięliśmy pod uwagę dwadzieścia jeden wiodących banków. Po sprawdzeniu oferty tych instytucji okazało się, że trzynaście z nich może udzielić kredytu hipotecznego na 95% mieszkania. Tylko w przypadku dwóch analizowanych banków (BPS oraz Deutsche Bank) zgoda na wniesienie minimalnego wkładu własnego jest warunkowa. Jedenastu innych kredytodawców zawsze finansuje 95% lokalu mieszkalnego. Do tej grupy można zaliczyć między innymi: PKO BP, Pekao S.A., Eurobank, Getin Noble Bank, Alior Bank oraz Millennium Bank.

Pięć banków (BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK, Citi Handlowy oraz Credit Agricole) wymaga, aby klient sfinansował przynajmniej 10% mieszkania. Najbardziej restrykcyjne wymagania co do wkładu własnego (min. 20%) mają trzej kredytodawcy: BPH, ING Bank Śląski oraz Raiffeisen Polbank.

Informacje na temat maksymalnego poziomu finansowania, który w ramach kredytów mieszkaniowych stosują największe krajowe banki
Nazwa banku Maksymalny poziom finansowania, który jest stosowany w ramach kredytów mieszkaniowych (cel: zakup lokalu mieszkalnego, waluta: PLN)
Alior Bank 95%
Bank BPS 95% (dla kredytów udzielanych w ramach programu MdM obowiązuje limit 80%)
Bank Pocztowy 95%
BGŻ 90% (bank finansuje do 80% mieszkania, gdy okres spłaty wynosi 35 lat)
BNP Paribas 90%
BOŚ 95%
BPH 80%
BZ WBK 90%
Citi Handlowy 90%
Credit Agricole 90%
Deutsche Bank 95% (limit obniżony do 85%, jeżeli klient uzyskuje dochody z działalności gospodarczej)
Eurobank 95%
Getin Noble Bank 95%
ING Bank Śląski 80%
mBank 95%
Millennium Bank 95%
Nordea 95%
Pekao S.A. 95%
PKO BP 95%
PLUS BANK 95%
Raiffeisen Polbank 80%

Do końca roku MdM sfinansuje brakujący wkład ...

W kontekście wymaganego wkładu własnego warto wspomnieć o programie Mieszkanie dla Młodych. Jego uczestnicy otrzymują dotację, która jest traktowana tak samo jak wkład własny. Do 31 grudnia b.r. rządowe dofinansowanie na poziomie 10% lub 15% przeliczeniowej wartości lokalu pozwoli na zaciągnięcie kredytu bez angażowania swoich oszczędności.

W 2015 roku sytuacja kredytobiorców stanie się bardziej skomplikowana, ponieważ banki zaczną wymagać wkładu własnego na poziomie 10%. Ta zmiana będzie wymuszona przez zapisy Rekomendacji S IV (przeczytaj więcej na eBroker.pl). W kolejnych latach wymagany wkład własny ma stopniowo wzrastać. Od 1 stycznia 2017 roku osoby zaciągające nieubezpieczony kredyt sfinansują tylko 80% lokalu. Dla wielu z nich zbawienny może okazać się program MdM. Wszystko wskazuje na to, że od początku 2015 roku rządowe dopłaty dla osób wychowujących przynajmniej dwójkę dzieci wzrosną o jedną trzecią. Podwyżka pomocy dla bardziej licznych rodzin ma być dwukrotnie wyższa (więcej informacji na eBroker.pl).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »