A A A
drukuj

Kto otrzyma 300 zł na wyprawkę szkolną?

Data publikacji: 2019.08.09 godz. 15:04
OCENA
5.0/5

Koszty zakupu wyprawki szkolnej dla dzieci szkolnych z roku na rok wzrasta. CBOS podało, że na początku roku szkolnego 2017/2018 rodzice w przeliczeniu na jedno dziecko zapłacili za wyprawkę średnio 649 zł. Tylko część tej kwoty pokryje świadczenie z programu „Dobry Start”. Kto je otrzyma?

Fot: Warunki 300+ na wyprawkę,

Świadczenie „Dobry Start” w wysokości 300 zł będzie wypłacone jednorazowo na każde uczące się dziecko w wieku do 20 lat lub do 24. roku życia, jeśli dziecko ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Pieniądze na wyprawkę
Program „Dobry Start” ruszył w 2018 roku. Obejmuje on jednorazowe wsparcie finansowe dla rodziców uczniów w wieku szkolnym, do 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - z umiarkowanym lub znacznym stopniem. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 300 zł, stąd też często można spotkać się z inną jego nazwą - świadczenie 300 plus. Co ważne, pieniądze na wyprawkę szkolną przysługują na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Nie dla wszystkich szkół
Świadczenie 300 plus ma wspierać rodziców w zakupie wyprawki szkolnej dla ich dzieci. Nie przysługuje ono dzieciom uczęszczającym do przedszkoli lub tzw. zerówek, niezależnie od tego, czy są one w przedszkolach i szkołach. Pieniądze wypłacane są na uczniów, którzy chodzą do następujących placówek szkolnych:

  • szkoła podstawowa,
  • szkoła ponadpodstawowa,
  • szkoła artystyczna,
  • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
  • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
  • specjalny ośrodek wychowawczy,
  • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Program Dobry Start - 300 plus - nie obejmuje studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych. Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że zostanie nim objętych około 4,6 mln uczniów.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Jak wnioskować o świadczenie?
Już od 1 lipca można było składać, za pośrednictwem internetu, wnioski o uzyskanie świadczenia 300 plus. Nie przysługuje ono więc z urzędu i nie jest wypłacane automatycznie. Najłatwiej jest wypełnić e-wniosek i złożyć go za pośrednictwem bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Od 1 sierpnia rodzice będą mogli składać papierowe wnioski w urzędach miasta lub gminy. Co ważne, wniosek o świadczenie złoży rodzic, opiekun prawny dziecka, albo nawet osoba ucząca się, o ile jest pełnoletnia i nie znajduje się na utrzymaniu rodziców.

Uwaga!
Termin składania wniosków z programu 300 plus upływa 30 listopada. Urząd może poprosić wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu lub sierpniu i urząd go zaakceptuje, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca września, a najczęściej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »